fbpx

Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia firm działających na rynku gazu

Polski program wsparcia firm działających na polskim rynku gazu o wartości 3 miliardów euro został przyjęty 22 grudnia przez Komisję Europejską.

Samasz loteria - baner

Program jest działaniem ramach tymczasowych ram prawnych dotyczących pomocy państwa przyjętych przez Komisję Europejską w dniu 23 marca 2022 r.  (komunikat pt. “Tymczasowe kryzysowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy” (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej z dnia 24.03.2022 r.). i zmienionych po raz ostatni w dniu 28 października 2022 r. w kontekście wojny Rosji z Ukrainą.

Z działania będą mogły skorzystać w szczególności tzw. sprzedawcy ostatniej szansy, czyli sprzedawcy odpowiedzialni za sprzedaż energii wszystkim odbiorcom, którzy wystąpią o taką umowę, według regulowanych standardów tej usługi, oraz podmioty prawnie zobowiązane do sprzedaży gazu ziemnego na rynku giełdowym. Z programu wyłączone są instytucje kredytowe lub inne instytucje finansowe.

W ramach tego środka pomoc będzie miała formę pożyczek preferencyjnych. Wsparcie będzie udzielane i administrowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Kwota pomocy indywidualnej na beneficjenta będzie równa 15% jego średniego całkowitego rocznego obrotu z ostatnich trzech zamkniętych okresów obrachunkowych; lub 50% kosztów energii poniesionych w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o pomoc. Wyjątkowo, gdy beneficjenci mogą należycie uzasadnić, że działają w sektorach szczególnie dotkniętych bezpośrednimi lub pośrednimi skutkami obecnego kryzysu, takich jak w tym przypadku rynek gazu, kwota pożyczki może zostać zwiększona o 12 -okres miesięczny dla dużych przedsiębiorstw, które muszą zapewnić zabezpieczenia finansowe działalności handlowej na rynkach energii, w celu pokrycia potrzeb płynnościowych wynikających z tej działalności; oraz przez okres 6 miesięcy zarówno dla MŚP, jak i dużych przedsiębiorstw, w celu pokrycia ogólnych potrzeb w zakresie płynności.

Komisja stwierdziła, że polski program jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych. W szczególności termin zapadalności pożyczek nie przekroczy sześciu lat;  obniżone stopy procentowe są zgodne z minimalnymi poziomami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych; oraz wsparcie zostanie udzielone nie później niż 31 grudnia 2023 r.

Komisja stwierdziła, że polski program jest niezbędny, odpowiedni i proporcjonalny, aby zaradzić poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego, zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. b) TFUE i warunkami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych.

Żródło: Serwis prasowy Komisji Europejskiej

Baner SDF
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.