Polski program wsparcia firm działających na polskim rynku gazu o wartości 3 miliardów euro został przyjęty 22 grudnia przez Komisję Europejską.
Program jest działaniem ramach tymczasowych ram prawnych dotyczących pomocy państwa przyjętych przez Komisję Europejską w dniu 23 marca 2022 r. (komunikat pt. “Tymczasowe kryzysowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy” (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej z dnia 24.03.2022 r.). i zmienionych po raz ostatni w dniu 28 października 2022 r. w kontekście wojny Rosji z Ukrainą.
Z działania będą mogły skorzystać w szczególności tzw. sprzedawcy ostatniej szansy, czyli sprzedawcy odpowiedzialni za sprzedaż energii wszystkim odbiorcom, którzy wystąpią o taką umowę, według regulowanych standardów tej usługi, oraz podmioty prawnie zobowiązane do sprzedaży gazu ziemnego na rynku giełdowym. Z programu wyłączone są instytucje kredytowe lub inne instytucje finansowe.
W ramach tego środka pomoc będzie miała formę pożyczek preferencyjnych. Wsparcie będzie udzielane i administrowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Kwota pomocy indywidualnej na beneficjenta będzie równa 15% jego średniego całkowitego rocznego obrotu z ostatnich trzech zamkniętych okresów obrachunkowych; lub 50% kosztów energii poniesionych w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o pomoc. Wyjątkowo, gdy beneficjenci mogą należycie uzasadnić, że działają w sektorach szczególnie dotkniętych bezpośrednimi lub pośrednimi skutkami obecnego kryzysu, takich jak w tym przypadku rynek gazu, kwota pożyczki może zostać zwiększona o 12 -okres miesięczny dla dużych przedsiębiorstw, które muszą zapewnić zabezpieczenia finansowe działalności handlowej na rynkach energii, w celu pokrycia potrzeb płynnościowych wynikających z tej działalności; oraz przez okres 6 miesięcy zarówno dla MŚP, jak i dużych przedsiębiorstw, w celu pokrycia ogólnych potrzeb w zakresie płynności.
Komisja stwierdziła, że polski program jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych. W szczególności termin zapadalności pożyczek nie przekroczy sześciu lat; obniżone stopy procentowe są zgodne z minimalnymi poziomami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych; oraz wsparcie zostanie udzielone nie później niż 31 grudnia 2023 r.
Komisja stwierdziła, że polski program jest niezbędny, odpowiedni i proporcjonalny, aby zaradzić poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego, zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. b) TFUE i warunkami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych.
Żródło: Serwis prasowy Komisji Europejskiej