fbpx

Komisja Europejska zaktualizowała cła przywozowe na kukurydzę, sorgo i żyto

W związku z dużą podażą i niskimi cenami kukurydzy na całym świecie Komisja Europejska uruchomiała automatyczny mechanizm obliczający cła przywozowe, który ustalił aktualne cło przywozowe na kukurydzę, sorgo i żyto na 5,27 EUR za tonę.

W ocenie KE, zagwarantuje to, że europejscy producenci nie zostaną postawieni w niekorzystnej sytuacji w obecnych warunkach rynkowych.

Zmieniona taryfa, opublikowana w dniu 27 kwietnia 2020 r. W Dzienniku Urzędowym, jest obliczana zgodnie z rozporządzeniem UE 642/2010. Wyjaśnia, że cło przywozowe na trzy zboża opiera się na różnicy między europejską ceną referencyjną a światowym punktem odniesienia dla kukurydzy – ceną w USA, obliczoną jako cena kukurydzy cif (tj. koszty, ubezpieczenie i fracht) w porcie w Rotterdamie.

Cena kukurydzy w USA znacznie spada ze względu na załamanie cen ropy, co doprowadziło do spadku popytu na paliwo bioetanolowe w USA (kukurydza jest głównym surowcem do produkcji etanolu). Równolegle oczekuje się rekordowego zbioru kukurydzy w latach 2020/2021 na poziomie globalnym. Koszty frachtu również spadły z powodu spadku cen energii. W wyniku połączenia tych efektów ceny rynkowe cif w USA dla kukurydzy w porcie w Rotterdamie spadły i wyniosły 149,84 € za tonę w porównaniu do 162,24 € rok temu.

UE nałożyła cła na wszystkie zboża określone w ramach porozumienia GATT. Jednak, w przypadku niektórych zbóż stosowane stawki różnią się od obowiązującej. System wywodzi się z umowy Blair House między Stanami Zjednoczonymi a UE i obejmuje ustalanie taryf na podstawie indywidualnych światowych cen referencyjnych dla określonych rodzajów zbóż. Stawka celna jest ustalana na podstawie różnicy między skuteczną ceną interwencyjną UE dla zbóż pomnożoną przez 1,55 (157,03 EUR za tonę) a reprezentatywną ceną importową CIF (tj. koszt, ubezpieczenie i fracht) dla tych zbóż w porcie w Rotterdamie. Mechanizm ten nie pozostawia marginesu ani na poziomie cła, ani na datę ustalenia: uruchamia się automatycznie.

Źródło: KE

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.