Komisja Europejska proponuje zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej

Komisja Europejska przyjęła nowe propozycje zmian Wspólnej Poliki Rolnej, które ogólnie nazwano modernizacją i uproszczeniem funckjonowania polityki rolnej UE. KE zaproponowała m.in. przeniesienie środków z płatności bezpośrednich na rozwój obszarów wiejskich. Zmiany mają objąć jeszcze działania w ramach budżetu na lata 2007-13. N

– Chodzi przede wszystkim o to, aby umożliwić rolnikom sprostanie rosnącemu popytowi i szybkie reagowanie na sytuację na rynku -powiedziała unijna komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel.

Proponowane zmiany obejmują zniesienie zasad, zgodnie z którymi 10 proc. gruntów należących do rolników prowadzących uprawy musi pozostać odłogowane. Nastąpi także stopniowe wycofywanie kwot mlecznych poprzez zmniejszanie ich o jeden procent rocznie w latach 2010-2013. W zamian za to Komisja proponuje cztery jednoprocentowe wzrosty kwot mlecznych między rokiem 2010/11 a 2013/14.
KE zaproponowała także przeniesienie środków z płatności bezpośrednich na rozwój obszarów wiejskich w celu wspierania energii odnawialnej. To oznacza, że potwierdziły się pogłoski o redukcji dopłat bezpośrednich.

Zmiany skrytykowała organizacja rolników COPA-COGECA.
– Teraz po prostu nie jest dobra pora na przesuwanie środków z programów wspierania produkcji rolniczej do programów wspomagania rozwoju obszarów wiejskich- powiedział Gerd SONNLEITNER, wiceprzewodniczący Komitetu COPA. Dlatego sprzeciwiamy się propozycjom Komisji dotyczącym tych zmian. Popieramy oczywiście rozwój obszarów wiejskich. Jednak obecnie naszym priorytetem jest zapewnienie rolnikom optymalizacji potencjału produkcji, a jednocześnie produkcja żywności według bardzo rygorystycznych i kosztownych europejskich standardów w kwestii bezpieczeństwa żywności, ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt.

Zdaniem COPA-COGECA dalsze osłabianie mechanizmów, które pozostały w ramach WPR nie jest pożądane. Służą one bowiem stabliziacji rynku i ochronie rolników. Przedstawiciele tej organizacji zwracają także uwagę na zerowe zapasy zbóż i niestabilne ceny, co jeszcze bardziej podkreśla, że KE zaproponowała zmiany w nieodpowiednim czasie.

Dziś w Warszawie, w polskiej siedzibie Komisji Europejskiej, odbędzie się spotkanie z Jerzym Plewą wicedyrektorew Dyrekcji Generalnej ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, który na tę okazję przyleci specjalnie z Brukseli. Spotkanie poświęcone będzie zaproponowanym wczoraj przez KE zmianom w WPR.
Relacja ze spotkania na www.wrp.pl. Zapraszamy już wkrótce!

MS, Wrp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności