fbpx
Strona głównaPozostałeKomisja Europejska proponuje zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej

Komisja Europejska proponuje zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej

Komisja Europejska przyjęła nowe propozycje zmian Wspólnej Poliki Rolnej, które ogólnie nazwano modernizacją i uproszczeniem funckjonowania polityki rolnej UE. KE zaproponowała m.in. przeniesienie środków z płatności bezpośrednich na rozwój obszarów wiejskich. Zmiany mają objąć jeszcze działania w ramach budżetu na lata 2007-13. N

– Chodzi przede wszystkim o to, aby umożliwić rolnikom sprostanie rosnącemu popytowi i szybkie reagowanie na sytuację na rynku -powiedziała unijna komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel.

Proponowane zmiany obejmują zniesienie zasad, zgodnie z którymi 10 proc. gruntów należących do rolników prowadzących uprawy musi pozostać odłogowane. Nastąpi także stopniowe wycofywanie kwot mlecznych poprzez zmniejszanie ich o jeden procent rocznie w latach 2010-2013. W zamian za to Komisja proponuje cztery jednoprocentowe wzrosty kwot mlecznych między rokiem 2010/11 a 2013/14.
KE zaproponowała także przeniesienie środków z płatności bezpośrednich na rozwój obszarów wiejskich w celu wspierania energii odnawialnej. To oznacza, że potwierdziły się pogłoski o redukcji dopłat bezpośrednich.

Zmiany skrytykowała organizacja rolników COPA-COGECA.
– Teraz po prostu nie jest dobra pora na przesuwanie środków z programów wspierania produkcji rolniczej do programów wspomagania rozwoju obszarów wiejskich- powiedział Gerd SONNLEITNER, wiceprzewodniczący Komitetu COPA. Dlatego sprzeciwiamy się propozycjom Komisji dotyczącym tych zmian. Popieramy oczywiście rozwój obszarów wiejskich. Jednak obecnie naszym priorytetem jest zapewnienie rolnikom optymalizacji potencjału produkcji, a jednocześnie produkcja żywności według bardzo rygorystycznych i kosztownych europejskich standardów w kwestii bezpieczeństwa żywności, ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt.

Zdaniem COPA-COGECA dalsze osłabianie mechanizmów, które pozostały w ramach WPR nie jest pożądane. Służą one bowiem stabliziacji rynku i ochronie rolników. Przedstawiciele tej organizacji zwracają także uwagę na zerowe zapasy zbóż i niestabilne ceny, co jeszcze bardziej podkreśla, że KE zaproponowała zmiany w nieodpowiednim czasie.

Dziś w Warszawie, w polskiej siedzibie Komisji Europejskiej, odbędzie się spotkanie z Jerzym Plewą wicedyrektorew Dyrekcji Generalnej ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, który na tę okazję przyleci specjalnie z Brukseli. Spotkanie poświęcone będzie zaproponowanym wczoraj przez KE zmianom w WPR.
Relacja ze spotkania na www.wrp.pl. Zapraszamy już wkrótce!

MS, Wrp.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.