Komisja Europejska prognozuje mniejsze zbiory zbóż

Komisja Europejska obniżyła do 279,02 mln ton spodziewane w tym roku  zbiory wszystkich zbóż w UE (czyli o 5,8 mln ton – w porównaniu z prognozą sprzed miesiąca). Jak podkreśla Andrzej Bąk  z Internetowej Giełdy Rolnej (e-WGT) oznacza to wynik o 6,0% poniżej 2019 roku i 1,8% poniżej średniej pięcioletniej.

Jak się dowiedzieliśmy korekta produkcji w dół, w porównaniu do oczekiwań sprzed miesiąca, dotyczy głównie pszenicy miękkiej (-2,7 mln ton) i kukurydzy na ziarno (-3,2 mln ton).

– W porównaniu z ubiegłym rokiem największy spadek unijnej produkcji będzie dotyczył pszenicy miękkiej, której zbiory szacowane są teraz na tylko 114,35 mln ton i będą o 17,6 mln ton niższe niż przed rokiem. O 1,2 mln ton mniej jęczmienia wyprodukowała UE niż w 2019 roku. Jednocześnie oczekiwany jest wzrost o 0,63 mln ton (r/r), do 7,49 mln ton produkcji owsa. Minimalnie większa (r/r) produkcja powinna dotyczyć kukurydzy, żyta i sorga – informuje Andrzej Bąk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności