fbpx
Strona głównaWiadomościKomisja Europejska: Dochody w rolnictwie powinny wzrosnąć

Komisja Europejska: Dochody w rolnictwie powinny wzrosnąć

Komisja Europejska prognozuje, że dochody gospodarstw rolniczych w Unii Europejskiej w najbliższych latach nieznacznie wzrosną. Unijni eksperci przewidują, że w latach 2021-31 wartość produkcji rolnej UE będzie rosła o 0,7 proc. rocznie.

Oczekuje się, że wzrost kosztów pośrednich zwolni z 1,8 proc. rocznie w latach 2011-21 do 0,7 proc. w latach 2021-31, chociaż przewiduje się, że koszty energii i nawozów wzrosną znacznie, bo o 2,7 proc. rocznie. Ponadto przewiduje się, że wartość dodana netto dla gospodarstw w okresie objętym prognozą będzie rosła w tempie 1 proc. rocznie.

Komisja Europejska zakłada zatem optymistycznie, że m.in. nowy zielony ład ogólnie rzecz biorąc przyniesie korzyści ekonomiczne europejskiemu rolnictwu.

Jeśli chodzi o siłę roboczą w rolnictwie, to KE  przewiduje jej spadek o 1,3 proc. rocznie w okresie objętym prognozą, spowalniając w porównaniu z latami 2011-21, kiedy spadek wynosił 1,9 proc.

Według ekspertów spadek ten wynika głównie z koncentracji gospodarstw i zwiększonej mechanizacji. W ciągu dekady coraz częściej wymagany będzie nowy zestaw umiejętności, aby produkować więcej przy mniejszej liczbie pracowników i przy mniejszym wpływie na środowisko.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.