fbpx
Strona głównaPozostałeKomisarz ds. rolnictwa w UE w Polsce

Komisarz ds. rolnictwa w UE w Polsce

– Polskie rolnictwo skorzystało na przystąpieniu Polski do UE – przekonywała w Warszawie komisarz UE ds. rolnictwa Mariann Fischer-Boel. Mówiła, co udało się osiągnąć w tej dziedzinie po rozszerzeniu UE w 2004 r., ale też o czekających sektor rolny wyzwan

W dniu 5 maja przebywała w Polsce Mariann Fischer-Boel, komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Wzięła udział w zorganizowanej na SGH konferencji Rolnictwo i przemysł spożywczy w cztery lata po wejściu do Unii Europejskiej – czy wykorzystaliśmy szansę”. Spotkała się też z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Markiem Sawickim.
,br>
W swoim wystąpieniu otwierającym warszawską konferencję, komisarz Fischer-Boel mówiła o sukcesach – wzroście dochodów w rolnictwie i rozwoju eksportu produktów rolnych w nowych krajach członkowskich. Nie pominęła jednak czekających sektor rolny wyzwań (m.in. dalsze ujednolicanie standardów, uproszczenie systemu dopłat i walka ze zmianami klimatycznymi).

Pytana przez dziennikarzy o możliwość wycofania przez Komisję Europejską śmiałych projektów zakładających wzrost produkcji biopaliw w kontekście wzrostu cen żywności na rynkach światowych, komisarz Fischer-Boel stwierdziła, że biopaliwa stały się kozłem ofiarnym. Co było ważne dla Komisji, gdy opracowywała plan zwiększenia udziału biopaliw, to konieczność stopniowej redukcji emisji gazów cieplarnianych o 20% do 2020 roku. Jeśli mamy się zastanowić, czy iść dalej, według mnie powinniśmy zwiększać ten odsetek – mówiła komisarz, podając za główne powody wzrostu cen żywności warunki klimatyczne, pojawienie się zwiększonego popytu na nowych rynkach oraz działania spekulacyjne.

opr. MS, Wrp.pl
źródło: www.ec.europa.eu/index_pl.htm

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.