Komisarz ds. rolnictwa w UE w Polsce

– Polskie rolnictwo skorzystało na przystąpieniu Polski do UE – przekonywała w Warszawie komisarz UE ds. rolnictwa Mariann Fischer-Boel. Mówiła, co udało się osiągnąć w tej dziedzinie po rozszerzeniu UE w 2004 r., ale też o czekających sektor rolny wyzwan

W dniu 5 maja przebywała w Polsce Mariann Fischer-Boel, komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Wzięła udział w zorganizowanej na SGH konferencji Rolnictwo i przemysł spożywczy w cztery lata po wejściu do Unii Europejskiej – czy wykorzystaliśmy szansę”. Spotkała się też z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Markiem Sawickim.
,br>
W swoim wystąpieniu otwierającym warszawską konferencję, komisarz Fischer-Boel mówiła o sukcesach – wzroście dochodów w rolnictwie i rozwoju eksportu produktów rolnych w nowych krajach członkowskich. Nie pominęła jednak czekających sektor rolny wyzwań (m.in. dalsze ujednolicanie standardów, uproszczenie systemu dopłat i walka ze zmianami klimatycznymi).

Pytana przez dziennikarzy o możliwość wycofania przez Komisję Europejską śmiałych projektów zakładających wzrost produkcji biopaliw w kontekście wzrostu cen żywności na rynkach światowych, komisarz Fischer-Boel stwierdziła, że biopaliwa stały się kozłem ofiarnym. Co było ważne dla Komisji, gdy opracowywała plan zwiększenia udziału biopaliw, to konieczność stopniowej redukcji emisji gazów cieplarnianych o 20% do 2020 roku. Jeśli mamy się zastanowić, czy iść dalej, według mnie powinniśmy zwiększać ten odsetek – mówiła komisarz, podając za główne powody wzrostu cen żywności warunki klimatyczne, pojawienie się zwiększonego popytu na nowych rynkach oraz działania spekulacyjne.

opr. MS, Wrp.pl
źródło: www.ec.europa.eu/index_pl.htm

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj