fbpx

Kombajn proaktywny

Funkcja proaktywnego sterowania prędkością podawania materiału dla kombajnów firmy John Deere, nagrodzona srebrnym medalem podczas targów Agritechnica 2019 w kategorii innowacyjnych technologii, to pierwszy taki system, w którym połączono dwa proaktywne źródła informacji — satelity GPS i czujniki zamontowane na kabinie kombajnu. System jest w stanie przewidzieć zmieniające się warunki zbioru szybciej, niż operator jest w stanie je rozpoznać.

Dzisiejsze systemy sterowania prędkością podawania w kombajnach są przeważnie reaktywne i działają z krótkim opóźnieniem. W rezultacie maksymalna wydajność kombajnu nie jest zazwyczaj w pełni wykorzystywana. Poza tym takie systemy często nie są akceptowane lub stosowane przez operatorów kombajnów, ponieważ nie przewidują warunków i nie reagują na szczególne sytuacje związane ze zbiorami, np. wyległe uprawy. Z drugiej strony nawet doświadczonym operatorom trudno jest prowadzić kombajn przez cały dzień z maksymalną wydajnością.

Samasz loteria - baner

Proaktywne sterowanie podawaniem z funkcją samouczenia się firmy John Deere wykorzystuje informacje dostarczane przez system czujników monitorujących obszar z przodu kombajnu oraz wewnętrzne czujniki kombajnu w połączeniu z satelitarnym modelem danych dotyczących upraw. Połączenie to zapewnia niespotykany dotąd poziom wydajności sterowania podawaniem oraz znacznie wyższy komfort operatora we wszystkich warunkach zbioru. Brakujące informacje z satelitów i kamer pokładowych kompensują się nawzajem w celu zapewnienia maksymalnej niezawodności sygnału.

W oparciu o dane, takie jak gęstość upraw lub obecność wyległych upraw, proaktywne sterowanie prędkością podawania optymalizuje prędkość zbioru i umożliwia zrównoważone podawanie materiału do kombajnu. Zapewnia to większą wydajność, umożliwia bardziej równomierne rozprowadzanie pozostałości i obniża zarówno poziom utraty ziarna, jak i zużycie paliwa. Operatorzy odczuwają mniejszy stres, a ponadto do osiągnięcia najlepszych wyników nie jest potrzebne duże doświadczenie.

Technologia proaktywnego sterowania prędkością podawania będzie dostępna początkowo w kombajnach John Deere serii S700 w 2020 roku. Umożliwi rolnikom i usługodawcom zwiększenie wydajności ich kombajnów przy jednoczesnym zmniejszeniu ogólnych kosztów systemu produkcji.

Informacja prasowa: John Deere

Dekalb Bayer - baner
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.