fbpx
Strona głównaWiadomościKołodziejczak: Janusz Wojciechowski wprowadza polskich rolników w ślepą ulicę

Kołodziejczak: Janusz Wojciechowski wprowadza polskich rolników w ślepą ulicę

Dziś po godz. 8 rano gościem Daniela Łuszczyna w Radiu Łódź był Michał Kołodziejczak. Lider Agrounii podczas wywiadu był pytany m.in. o obniżkę podatku VAT na żywność, reformę podatkową zwaną Polskim Ładem oraz o potencjalne skutki wprowadzenia Zielonego Ładu.

– Brzmi to ładnie. 5 proc. mniej za polską żywność […]. Ale spójrzmy, co zrobił wczoraj największy dyskont w Polsce; podniósł ceny niektórych produktów o kilkanaście a nawet o kilkadziesiąt procent, aby później opuścić o 5 proc. Te 5 proc. to nie jest też żadne działanie, które przełoży się na nasze portfele. Jest to ruch, który rząd musiał wykonać, bo jakoś trzeba sobie radzić […]. To nie przełoży się tak bardzo jak dziś o tym rządzący mówią, bo to jest ruch pozorowany, który nie przyniesie wielkich skutków – mówił o obniżce podatku VAT Michał Kołodziejczak.

Pytany o pomysły Agrounii na tańszą żywność, Kołodziejczak wskazał, że błędem jest oddawanie rynków detalicznych dyskontom, które jego zdaniem dyktują warunki cenowe. Wskazał także na kurczenie się produkcji żywności w Polsce, wskazując jako przykłady produkcję ziemniaków i wieprzowiny.

– Polski Ład bardzo odbił się na polskich pracownikach i przedsiębiorcach. My jako polscy rolnicy zapłacimy pewnie za to w kolejnej fazie, kiedy większość społeczeństwa będzie musiała odrabiać straty i nas też to bardzo mocno dotknie, bo przecież zobaczymy większe ceny za większość produktów, które będą w sklepach, większe opłaty, które będą dla nas […]. Zobaczymy w sklepach nasze droższe produkty, bo ktoś będzie miał większe opłaty, większe składki i większą niepewność, bo mało kto wie, jakie jeszcze będzie ponosił koszty – mówił Kołodziejczak zapytany o obowiązującą od 1 stycznia reformę podatkową.

– Janusz Wojciechowski jest w wielkim błędzie, wprowadza polskich rolników w ślepą ulicę. Jeżeli zgadza się z tym, żeby produkcja rolna była zmniejszona w Polsce o ok. 20 proc. […]. Jeżeli z tym zgadza się Wojciechowski no to ja chciałbym, żeby odpowiedział Polakom gdzie będą kupować żywność, ile będą za nią płacić, skąd będą brać na nią pieniądze […]. Już dziś mówi się, że koszty wprowadzania Zielonego Ładu będą 3 razy wyższe niż wstępne założenia – mówił lider Agrounii o Zielonym Ładzie.

Pod koniec rozmowy Michał Kołodziejczak nie wykluczył przekształcenia Agrounii w ruch polityczny, twierdząc, że może to być jedyny skuteczny sposób wywierania presji na władzę.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.