fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychKołodziejczak: Domagamy się, aby zboże z Ukrainy nie zostawało w Polsce

Kołodziejczak: Domagamy się, aby zboże z Ukrainy nie zostawało w Polsce

– Dziś Polska zalewana jest kukurydzą, pszenicą i rzepakiem zza granicy, która przyjeżdża do nas bez ograniczeń, bez badań, a nawet bardzo często jako zboże techniczne, które nigdy nie powinno być przeznaczone jako zboże do spożycia – mówił dzisiaj podczas konferencji w Lublinie lider Agrounii Michał Kołodziejczak.

– Wiemy, że dziś trzeba Ukrainie pomóc, tak żeby ta wojna jak najszybciej zakończyła się zwycięstwem Ukrainy, zwycięstwem wolnej Europy nad Rosją. I wtedy będziemy mieli możliwość poukładania wszystkich stosunków handlowych, relacji w normalny sposób. A dziś jest to wyjątkowo trudne, ale nie możemy uciekać od tematu. Cena kukurydzy w ciągu dwóch tygodni spadła w Polsce o ponad 40 proc. Kukurydza jeszcze niedawno kosztowała ok. 1000 zł za tonę, dziś tutaj, na Lubelszczyźnie kosztuje ok. 600 – mówił Kołodziejczak.

Działacz Agrounii wyjaśnił to zjawisko importem ziarna z Ukrainy produkowanym przez potężne zachodnie korporacje, które korzystają ze zniesienia ceł na ukraińskie surowce. Zwrócił też uwagę na to, że Polska miała być krajem tranzytowym, tymczasem jest ono sprzedawane w naszym kraju.

– Praktycznie wszystkie magazyny, skupy, suszarnie są zasypane zbożem zza granicy, a polscy rolnicy nie mogą sprzątnąć kukurydzy z pól i dostać za nią normalnych pieniędzy – mówił Kołodziejczak.

Nie bez powodu konferencja Agrounii odbyła się przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim; Kołodziejczak chce wywrzeć presję na wojewodzie lubelskim, aby ten informował ministra rolnictwa o sytuacji na Lubelszczyźnie.

– Domagamy się tego, żeby ziarno przejeżdżało przez Polskę, żeby tu nie zostawało […]. Rolnicy dziś mają 3 razy większe koszty produkcji niż w tamtym roku, a cena kukurydzy jest tutaj już niższa niż w tamtym roku. To jest skandal – mówił lider Agrounii.

Po konferencji Kołodziejczak udał się do gmachu Urzędu Województwa na spotkanie z wojewodą lubelskim.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.