Kolejny przypadek ASF

Afrykański pomór świń po raz kolejny przypomina o swoim istnieniu na terenie Polski. 1 sierpnia bowiem wykryto 5 już ognisko tej choroby (od początku występowania ASF w Polsce – to jest od 17 lutego 2014 r.) u świń domowych.

– ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu dzisiejszym z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w gospodarstwie położonym w miejscowości Rębiszewo-Studzianki, w gminie Wysokie Mazowieckie, w powiecie wysokomazowieckim, w województwie podlaskim – informuje główny Lekarz Weterynarii

Ognisko ASF zostało stwierdzone w gospodarstwie znajdującym się na obszarze ochronnym  w którym obowiązują zwiększone środki sanitarno – weterynaryjne w zakresie przemieszczeń świń.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina hodowcom świń i myśliwym o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji i bezwzględnego wypełniania wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

Źródło: GLW