fbpx
Strona głównaPozostałeKolejne zakłady do kontroli

Kolejne zakłady do kontroli

Jeszcze w tym tygodniu, rosyjskie służby fitosanitarne rozpoczną kolejne kontrole w polskich zakładach mięsnych oraz mleczarskich, chcących eksportować swoje produkty do Federacji – dowiedziała się redakcja portalu wrp.pl. Kontrolom zostaną poddane łącznie 23 zakłady. N

O sprawie poinformował Piotr Ziemann ze Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP, podczas konferencji na temat przyszłości eksportu polskiej żywości, która odbyła się w dniu 22 października w Warszawie w Pałacu Belweder.

Niestety z powodu wyjazdów służbowych głównego lekarza weterynarii i jego zastępcy, nikt nie mógł nam udzielić w Inspektoracie szczegółowych informacji w tej sprawie. Małgorzata Książyk, rzecznik prasowy resortu rolnictwa, jedynie potwierdziła, że rosyjskie służby fitosanitarne faktycznie planują rozpocząć w najbliższych dniach takie działania.

Wiadomo, że kontrole będą dotyczyć 19 zakładów mięsnych i 3 mleczarskich. Rosyjskie służby fitosanitarne mają rozpocząć pracę jeszcze w tym tygodniu. Kontrole mają potrwać prawdopodobnie do 7 listopada. Od ich pozytywnego wyniku zależy, czy produkty tych zakładów będą mogłyby być sprzedawane w Rosji.

Z tego co ja wiem, kontrole będą dotyczyć trzech zakładów mleczarskich, dwóch spółdzielni i jednego zakładu prywatnego. Byłaby to trzecia taka kontrola. Oczywiście cieszymy się z tego – powiedziała redakcji Elżbieta Nitecka ze Związku Prywatnych Przetwórców Mleka, chwilę po tym jak sama otrzymała tę informację.

Dziś do Rosji swoje produkty sprzedaje już ok. 30 zakładów mleczarskich i 5 zakładów mięsnych. Trwa odbudowa rynku, który praktycznie wymarł, po tym jak od listopada 2005r. do stycznia tego roku, był całkowicie zamknięty dla Polski z powodu nałożonego embarga.

Zdaniem specjalistów, Rosja coraz częściej będzie importować produkty żywnościowe, również z Polski. Tylko w przypadku mięsa, produkcja krajowa stanowi tam bowiem 60% całego zapotrzebowania.

MS/Wrp.pl
współpraca: K. Mikulski

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.