fbpx
Strona głównaPozostałeKolejne porozumienie z Rosją

Kolejne porozumienie z Rosją

Wczoraj w Brukseli zostało podpisane, między Komisją Europejską a Federalną Służbą Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej, porozumienie w sprawie warunków dostaw produktów roślinnych pochodzących z Unii Europejskiej eksportowanych do Federacji Rosyjskiej.

Wcześniej, 18 stycznia br. w Berlinie, zostało podpisane porozumienie między Markiem Sawickim ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Polski, a Aleksiejem Gordiejewem ministrem rolnictwa Federacji Rosyjskiej dotyczące eksportu produktów roślinnych z Polski do Federacji Rosyjskiej. Na mocy tego porozumienia Rosja wznowiła uznawanie certyfikatów fitosanitarnych wystawianych przez polskie służby, ale tylko w odniesieniu do produktów roślinnych na cele przemysłowe i paszowe. Porozumienie to było konsekwencją bezpośrednich rozmów obu ministrów, które zostały przeprowadzone 12 grudnia ubiegłego roku w Moskwie.

Zawarte w Brukseli porozumienie dotyczy zawartości pestycydów oraz pozostałości azotanów i azotynów w produktach pochodzenia roślinnego eksportowanych z UE na rynek rosyjski. Ze strony UE porozumienie podpisała Paula Testori-Coggi, zastępca Dyrektora Generalnego ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów Komisji Europejskiej. Ze strony Federacji Rosyjskiej porozumienie podpisał Siergiej A. Dankvert, Szef Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego FR. Porozumienie to stanowi podstawę do wznowienia uznawania polskich certyfikatów fitosanitarnych w eksporcie do Federacji Rosyjskiej produktów pochodzenia roślinnego przeznaczonych na cele spożywcze. Dwustronne rozmowy polsko-rosyjskie w sprawie szczegółów wznowienia uznawania ww. certyfikatów planowane są na kwiecień br.

Jednocześnie Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego poinformowała o zniesieniu ograniczeń w imporcie z Polski drobiu i produktów drobiowych (za wyjątkiem województwa mazowieckiego), wprowadzonych w związku z wystąpieniem w grudniu ubiegłego roku ognisk grypy ptaków. Oznacza to, że eksport mięsa drobiowego do Federacji Rosyjskiej może być wznowiony z zakładów drobiowych zatwierdzonych do eksportu na rynek FR.

opr. MS
Wrp.pl

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.