fbpx

Kolejne ognisko ptasiej grypy – czy drobiarzom grozi katastrofa?

W Polsce wybuchło kolejne ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), tym razem w komercyjnym gospodarstwie w Białawach Wielkich na Dolnym Śląsku, gdzie hodowano 17 595 kaczek rzeźnych. Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o tym wczoraj, 12 listopada 2024 r.

Plaga wirusa H5N1 w Polsce

Niebezpieczna wirusowa choroba rozprzestrzenia się w Polsce w niepokojącym tempie – to już 37 przypadek zakażenia HPAI w hodowlach drobiu w 2024 roku. Wirus dotknął również ptaki dzikie, u których odnotowano aż 32 przypadki, a także ptaki trzymane w niewoli (4 ogniska). Rozległość i liczba ognisk stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo dostaw i przyszłość polskich hodowli drobiu. 

Ścisłe procedury nie wystarczą? 

Chociaż służby weterynaryjne wdrażają rygorystyczne procedury zapobiegania rozprzestrzenianiu się HPAI zgodnie z przepisami UE, skala problemu rośnie. Każde nowe ognisko to cios w branżę, który podnosi koszty zwalczania choroby i wprowadza niepewność na rynek. Rolnicy boją się kolejnych strat finansowych, a widmo wzrostu cen drobiu staje się coraz bardziej realne. 

Jakie są skutki rozprzestrzeniania się HPAI? 

Choroba, która na początku dotykała tylko pojedyncze gospodarstwa, zaczyna być problemem o krajowej skali. Rozległa liczba ognisk oraz wielkość hodowli kaczek w Białawach Wielkich sugerują, że sytuacja wymyka się spod kontroli, zagrażając hodowlom w całym kraju. Ogniska ptasiej grypy powodują ogromne straty finansowe, zmuszając rolników do masowych ubojów, a w niektórych przypadkach – do zamknięcia działalności. Wysoka zjadliwość wirusa sprawia, że każde zbliżenie się do zainfekowanych ptaków niesie ryzyko dla dalszej populacji drobiu w Polsce. 

Czy polscy drobiarze zbankrutują? 

Czy polscy drobiarze będą w stanie przetrwać kolejny atak wirusa, czy może widmo bankructwa staje się coraz bardziej realne? Trwa walka o kontrolę nad wirusem, ale czas pokaże, czy wdrożone procedury będą wystarczające. 

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.