Kolejne ognisko grypy ptaków pod Nowym Sączem

Na Podkarpaciu wykryte zostało kolejne w krótkim czasie ognisko grypy ptaków. Tym razm służby zmuszone były interweniować w jednym z gospodarstw na terenie Mystkowa (gmina Kamionka Wielka).

Jak wynika z komunikatu Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Nowym Sączu utylizacji zostało poddanych 96 kur niosek. W gospodarstwie trzeba też było przeprowadzić gruntowną dezynfekcję. To nie pierwsze tego typu zdarzenie w tej okolicy. Wcześniej analogiczne działania podejmowano w Krasnem Potockim i Biczycach Górnych, gdzie łącznie utylizacji poddanych zostało 27 tysięcy sztuk drobiu.

PIW w Nowym Sączu przypomniał przy okazji okolicznym hodowcom drobiu o apelu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii w związku z pojawieniem się na Podkarpaciu choroby. Wynika z niego, że wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.

Paweł Palica

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności