fbpx

Kolejne ognisko ASF w województwie lubelskim

Po raz kolejny o swojej obecności w Polsce przypomniał wirus afrykańskiego pomoru świń. 213 ognisko ASF (109 w 2018 r.), stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 4 świnie, położonym w gminie Białopole, w powiecie chełmskim, w województwie lubelskim. W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Afrykański pomór świń to epizootyczny problemem, który dotknął wschodnich terenów Polski oraz innych państw Unii Europejskiej i krajów trzecich. Choroba szerzy się, w kierunku zachodnim. Oprócz naszego kraju dotarła ona także do Łotwy, Estonii, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Czech, a ostatnio także do Belgii. Przypadki choroby w kolejnych państwach członkowskich pokazują, że wirus nie uznaje granic, a zagrożenie ma charakter ogólnoeuropejski.

W naszym kraju podejmowane są wielokierunkowe i skoordynowane działania, mające na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa ASF, w tym realizowana jest planowa redukcja populacji dzików, która dokonywana jest w ramach planowej gospodarski łowieckiej na terenie całego kraju oraz na obszarach, na których występuje ASF lub które są bezpośrednio zagrożone jego wystąpieniem, poprzez odstrzał sanitarny.

Na bieżąco są również weryfikowane i nowelizowane przepisy krajowe. Uchwalone zostały tzw. specustawy i wydanych zostało szereg rozporządzeń wykonawczych, w tym rozporządzenie wprowadzające program bioasekuracji.

Jak podkreśla Główny Lekarz Weterynarii przyjęte rozwiązania prawne mają na celu przede wszystkim podnoszenie poziomu zabezpieczenia przed wniknięciem wirusa w gospodarstwach zlokalizowanych na obszarach występowania choroby oraz usprawnienie wykonywania odstrzału sanitarnego dzików. Równolegle cały czas prowadzona jest akcja informacyjno-edukacyjna wśród rolników z wykorzystaniem lokalnych środków przekazu, ze szczególnym zwróceniem uwagi na konieczność stosowania się do zasad bioasekuracji oraz możliwości uzyskania różnych form pomocy.

Ponadto, wykonywana jest kontrola graniczna na północnym i wschodnim odcinku granicy państwowej, pod kątem wyeliminowania wwozu żywności, w szczególności mięsa wieprzowego, dziczyzny i ich przetworów (także w ilościach na użytek indywidualny).

– ASF to problem dotyczący całej Europy i należy w tej sytuacji wykazać zrozumienie dla konieczności wprowadzenia odpowiednich środków, zjednoczyć siły i wspólnymi działaniami przeciwstawić się obecnemu zagrożeniu. Ważne jest konsekwentne działanie służb poszczególnych krajów, przy pełnym wsparciu i zapewnieniu pomocy finansowej i merytorycznej ze strony Komisji Europejskiej, która powinna zapewnić jak najszerszą pomoc państwom zmagającym się z wystąpieniem tej choroby, bo to na ich barkach leży cały ciężar powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa na pozostałe obszary Unii Europejskiej – informuje GIW

Źródło: GIW

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.