Kolejne ognisko ASF w świńskiej zagrodzie

Siódme ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) w 2019 roku wykryto w gospodarstwie, w którym utrzymywano 132 świnie, położonym w gminie Kruklanki, w powiecie giżyckim, w województwie warmińsko-mazurskim.

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby. Prowadzone jest intensywne dochodzenie epizootyczne mające na celu ustalenie gospodarstw kontaktowych – informuje Główny Lekarz Weterynarii.

Afrykański pomór świń to ogromny, epizootyczny problem, który dotyka głównie wschodnie tereny Polski, inne państwa Unii Europejskiej oraz kraje trzecie, powodując istotne skutki ekonomiczne, gospodarcze oraz społeczne.

Choroba szerzy się w kierunku zachodnim. Oprócz naszego kraju dotarła ona także do Łotwy, Estonii, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Rumunii i do Czech. Doniesienia o nowych ogniskach i przypadkach choroby z państw dotkniętych ASF, świadczą o ciągłym, systematycznym rozprzestrzenianiu się wirusa. Zagrożone są również inne państwa członkowskie. Przypadki choroby w kolejnych państwach członkowskich pokazują, że wirus nie uznaje granic, a zagrożenie ma charakter ogólnoeuropejski.

Źródło: GIW