Kolejne ognisko ASF na Podlasiu!

We wsi Puciłki (gm. Sokółka, woj. podlaskie) stwierdzono kolejne już, trzecie ognisko Afrykańskiego Pomoru Świń w Polsce.

O potwierdzeniu obecności wirusa w tamtejszym stadzie trzody chlewnej potwierdziła Wojewódzka Inspekcja Weterynaryjna w Białymstoku. Gospodarstwo znajduje się aktualnie w strefie czerwonej, czyli jest objęte ograniczeniami w związku z zagrożeniem ASF. Powiatowy lekarz weterynarii w Sokółce wyda stosowne rozporządzenia o obszarze zapowietrzonym i zagrożonym ASF. W promieniu 3 km od znalezionego ogniska wirusa już rozpoczęły się kontrole w gospodarstwach dotyczące stosowanych przez rolników zabezpieczeń przed roznoszeniem się wirusa, jak również stanu zdrowia i kondycji trzody.

Dotychczas nie ustalono jeszcze źródła pochodzenia wirusa, dlatego też kolejne gospodarstwa są zagrożone. W związku ze stwierdzeniem zarażenia, zlikwidowano i zutylizowana pięć świń.

Renata Struzik, źródło: PAP
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności