fbpx
Strona głównaWiadomościKobiety siłą napędową innowacji w rolnictwie

Kobiety siłą napędową innowacji w rolnictwie

Święto Kobiet przypomina nam i podkreśla, jak ważną i kluczową rolę w rozwoju wsi i obszarów wiejskich odgrywają przedstawicielki płci pięknej.

W wielu częściach rozwijającego się świata to one stanowią wsparcie i pomoc w rozwoju produkcji roślinnej i pielęgnacji zwierząt, zapewnieniu żywności, wody oraz prowadzenia pozarolniczej działalności w celu zróżnicowania źródeł utrzymania swoich rodzin.

Kobiety reprezentują obecnie prawie 50% siły roboczej w rolnictwie Unii Europejskiej. W ciągu ostatnich lat stały się one bardziej przedsiębiorcze i cieszą się większym prestiżem. To wzmacnia ich pozycję w ujęciu społecznym i ekonomicznym, a także pozwala uczynić z rolnictwa sektor bardziej dynamiczny i innowacyjny.

Kobiety są siłą napędową innowacji. Zwłaszcza młode kobiety, które angażują się w rolnictwo w całej UE, demonstrują zupełnie nowe podejście do tego typu działalności. Copa i Cogeca (największe unijne organizacje rolnicze) niezwykle cenią sobie kluczową dla rolnictwa rolę kobiet pracujących w gospodarstwach i zatrudnionych w przedsiębiorstwach rolnych.

Zdaniem Copa-Cogeca należy jednak zwiększać wsparcie, motywacje i zachęty dla kobiet podejmujących inwestycje i innowacje w sektorze rolnym. Zapewnianie szerszej pomocy w momencie rozpoczęcia działalności gospodarczej na obszarach wiejskich jest szczególnie ważne w przypadku młodych kobiet.

– Rozwiązania w tym zakresie powinny pojawić się w całej UE, na szczeblu krajowym, regionalnym i oczywiście lokalnym. Wspólna Polityka Rolna  odgrywa bardzo ważną rolę, jednakże konieczne jest zapewnienie wsparcia również poprzez narzędzia dostępne w ramach innych polityk wspólnotowych, a także na poziomie przepisów prawa krajowego. Szkolenia i dostęp do środków finansowania to elementy kluczowe – informuje Copa- Cogeca.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.