fbpx

Kiszonka i kiszone ziarno z kukurydzy w karmieniu bydła. Jak dawkować?

Kiszonka z całych roślin kukurydzy jest paszą przeznaczona dla bydła mlecznego, młodego bydła mięsnego, jałówek opasowych, owiec matek i tuczonych jagniąt. Może być stosowana w żywieniu kóz. W jakich dawkach powinno się ją stosować?

Samasz loteria - baner

Kiszonka z całych roślin kukurydzy może być jedyną paszą objętościową w dawce pokarmowej lub może stanowić jej część. Najkorzystniejszym jest łączenie w dawce pokarmowej pasz z traw lub roślin bobowatych (motylkowatych) o wysokiej zawartości białka z kiszonką z kukurydzy o umiarkowanej zawartości białka. Korzystnym dla wydajności mlecznej i kondycji krów są dawki pokarmowe zawierające 2/3 kiszonki z lucerny lub traw oraz 1/3 kiszonki z kukurydzy.

W drugiej połowie laktacji kiszonka z kukurydzy w żywieniu krów powinna być ograniczona do 5-10 kg/dzień na rzecz kiszonek lub siana z traw, w celu ograniczenia ich nadmiernego otłuszczenia. Młode bydło mięsne można żywić kiszonką z kukurydzy do woli. Dawki kiszonek z kukurydzy dla jałówek cielnych w zimowym okresie powinny wynosić 10-20 kg, a dla jałówek powyżej 0,5 roku 10-15 kg. Dawki kiszonki dla cieląt nie powinny przekraczać 5-6 kg.

Syngenta - baner corner

Kiszone ziarno lub kiszone kolby są bardzo dobrą paszą w żywieniu wysokowydajnych krów, szczególnie w pierwszym okresie laktacji, kiedy mają miejsce niedobory energii. W tym czasie też istnieje zagrożenie częstszego występowania schorzeń metabolicznych. Dzienne dawki kiszonego ziarna kukurydzy dla krów mlecznych nie powinny przekraczać 8 kg. Kiszonka z ziarna może być wprowadzona w żywieniu krów 2-3 tyg. przed wycieleniem i być stosowana podczas pierwszych czterech miesięcy laktacji. Powoduje to ograniczenie ryzyka występowania schorzeń metabolicznych np. ketozy. Doskonałym uzupełnieniem kiszonego ziarna są kiszonki z traw i roślin bobowatych oraz zielonki w sezonie pastwiskowym.

W żywieniu opasówżywienie kiszone ziarno kukurydzy można skarmiać dziennie w ilości od 8 do nawet 10 kg/sztukę. Za stosowaniem kiszonego ziarna kukurydzy w żywieniu opasów przemawia wysoka zawartość skrobi oraz właściwości dietetyczne gniecionego ziarna, a także niski koszt produkcji jednostki energii. Przyjemny zapach ponadto sprawia, że tak zakonserwowane ziarno chętnie wyjadają zwierzęta.

Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.