Kim jest nowy właściciel Ursusa?

Uzel Corporation z siedzibą w Amsterdamie jest jedną z wiodących grup przemysłowych. Firma pochodzi z Turcji. Wczoraj Uzel i Ursus sp. z o.o (należący do grupy Bumar) podpisali umowę dotyczącą utworzenia spółki joint venture (połączenia spółek) w Warszawie. Strony uzgodniły, że nazwa Ursus zostanie zachowana. Turecki producent ciągników i maszyn rolniczych, współpracował dotychczas z Bumarem, dostarczając części do nowych Ursusów. Zapowiadane są inwestycje i wzrost udziału w rynku ciągników marki Ursus, z pod nowej bandery.

Uzel Corporation posiada szeroką ofertę produktów – od traktorów po maszyny rolnicze. Od lat jest obecny na rynku inwestycji kapitałowych oraz na rynku samochodowym. Poza ciągnikami produkuje także silniki i części samochodowe.,jest także jednym z największych producentów resorów piórowych. W ubiegłym roku Uzel sprzedał 21 tysięcy traktorów. Firma Uzel jest w wielu krajach głównym franczyzobiorcą tak ważnych marek, jak: Century 21 i Gloria Jeans. Roczne obroty wyniosły 646 mln dolarów. Prognozy na 2010 rok zakładają wzrost do 1,5 miliarda dolarów, m.in. dzięki rozwinięciu produkcji w Polsce.

2,5% rocznych obrotów Uzel przeznacza na cele badawcze i rozwojowe. W 2006 roku do oferty firmy Uzel włączono 16 nowych modeli. Fabryki Uzel znajdują się w Turcji, Niemczech, Indiach, Polsce. Dodatkowo firma posiada także biura w Chinach i USA. W tym roku Uzel otrzymał prestiżową nagrodę Hall of Fame” za jakość zarządzania firmą. Nagroda jest przyznawana przez organizację “Balanced Scorecard Collaborative Inc.”, utworzoną przez Roberta Kaplana i Davida Nortona znanych jako twórców startegicznego zarządzania. Każdego roku BSC organizuję gale w Ameryce, Azji i Europie, w czasie których przyznawana jest kryształowa nagroda “Hall Of Fame”, uznawana za Oskara w zakresie zarządzania strategicznego.

Wczoraj, tj. 10 września, Ursus, Bumar i turecki Uzel, powołali do życia nową spółkę Ursus International Tractor z siedzibą w Warszawie. Czy nasze rodzime ciągniki w związku z tym czeka lepsza przyszłość. Przedstawiciele nowej spółki zapowiadają inwestycje i wzrost produkcji Ursusa. Zagwarantowano także zachowanie nazwy marki, co potwierdza włączenie jej w imię nowej spółki. Jak na pojawienie się nowego producenta zareaguje rynek i konkurencja?

Dziś Ursus, ma 12% udziału w rynku, przy produkcji 1500 sztuk ciągników rocznie. W marce tkwi jednak ogromna siła. A to za sprawą ogromnego sentymentu i przywiązania rolników do Ursusów, z których dziesiatki tysięcy wciąż pracują na polach.

MS