Kilka poprawek do nowelizacji ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt

Senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 17 listopada  przyjęła z kilkoma poprawkami legislacyjnymi i doprecyzowującymi ustawę o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich. Ma ona zastąpić obecnie obowiązującą ustawę z 29 czerwca 2007 r.

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

Ustawa w sposób kompleksowy reguluje sprawy z zakresu hodowli oraz zachowania zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich, oceny ich wartości użytkowej i genetycznej, prowadzenia ksiąg i rejestrów hodowlanych, a także nadzoru nad hodowlą i rozrodem tych zwierząt.

reklama
Baner UPL
reklama
Baner Samasz

– Nowa ustawa dostosowuje prawo polskie w zakresie hodowli zwierząt gospodarskich do prawodawstwa unijnego, a mianowicie do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 8 czerwca 2016 r. w sprawie zootechnicznych i genealogicznych warunków dotyczących hodowli zwierząt hodowlanych czystorasowych i mieszańców świni, handlu nimi i wprowadzania ich na terytorium Unii oraz handlu ich materiałem biologicznym wykorzystywanym do rozrodu i jego wprowadzania na terytorium Unii. Rozporządzenie to jest stosowane od 1 listopada 2018 r. i spowodowało uchylenie większości dotychczas obowiązujących przepisów unijnych z zakresu zootechniki w ustawie z 29 czerwca 2007 r. Przyjęcie nowej ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich pozwoli na pełne i prawidłowe wykonanie rozporządzenia, a także zapewni ciągłość prowadzenia hodowli zwierząt gospodarskich – ciągłość prowadzenia ksiąg hodowlanych i rejestrów oraz oceny wartości użytkowej i genetycznej zwierząt – informuje Senacka Komisja Rolnictwa.

reklama
Baner Corner

Do zwierząt gospodarskich, o których mowa w przepisach unijnych, tj. do bydła, świń, owiec, kóz i koniowatych, ustawa dodaje inne zwierzęta gospodarskie, których hodowla też będzie regulowana: jeleniowate, drób, zwierzęta futerkowe, alpaki, jedwabniki morwowe i pszczoły miodne. Jednostką sprawującą kontrolę urzędową w zakresie ustawowym będzie Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt.

reklama
Baner SUmi
reklama
Baner McHale
reklama
reklama
Baner Danko

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.