fbpx

KIG o KRUS

Nie reformować, ale zlikwidować – to propozycja Krajowej Izby Gospodarczej w sprawie KRUS-u. Środowiska rolnicze nie do końca poważnie przyjęły ten pomysł, a polityczne szanse na jego realizację są niewielkie.

Podczas, gdy w rządzie trwa dyskusja jak zreformować KRUS szef organizacji przedsiębiorców poszedł o krok dalej i zaproponował likwidację rolniczego systemu ubezpieczeń.

Co z rolnikami ubezpieczonymi w KRUS-ie? Zdaniem Andrzeja Arendarskiego powinni przejść do ZUS-u, a ich składki powinny zależeć od rzeczywistych dochodów.

Resort rolnictwa nie wyklucza, że w przyszłości wprowadzi dochodowy system płacenia składek, ale o likwidacji KRUS-u nie chce słyszeć. Taki pomysł nie uzyskałby zresztą większości sejmowej.

Związki i organizacje rolnicze jak łatwo przewidzieć także nie zgadzają się na taki rewolucyjny pomysł. Ale nikt nie zaprzecza, że KRUS trzeba zmieniać i reformować.

Projekt reformy jest już gotowy i przesłany do konsultacji społecznych. Ministerstwo rolnictwa proponuje, aby składa krusowska zależała od wielkości gospodarstwa. Dyskusja nad szczegółami odbędzie się już po wakacjach.

Witold Katner /AGROBIZNES/TVP1

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.