KIG o KRUS

Nie reformować, ale zlikwidować – to propozycja Krajowej Izby Gospodarczej w sprawie KRUS-u. Środowiska rolnicze nie do końca poważnie przyjęły ten pomysł, a polityczne szanse na jego realizację są niewielkie.

Podczas, gdy w rządzie trwa dyskusja jak zreformować KRUS szef organizacji przedsiębiorców poszedł o krok dalej i zaproponował likwidację rolniczego systemu ubezpieczeń.

Co z rolnikami ubezpieczonymi w KRUS-ie? Zdaniem Andrzeja Arendarskiego powinni przejść do ZUS-u, a ich składki powinny zależeć od rzeczywistych dochodów.

Resort rolnictwa nie wyklucza, że w przyszłości wprowadzi dochodowy system płacenia składek, ale o likwidacji KRUS-u nie chce słyszeć. Taki pomysł nie uzyskałby zresztą większości sejmowej.

Związki i organizacje rolnicze jak łatwo przewidzieć także nie zgadzają się na taki rewolucyjny pomysł. Ale nikt nie zaprzecza, że KRUS trzeba zmieniać i reformować.

Projekt reformy jest już gotowy i przesłany do konsultacji społecznych. Ministerstwo rolnictwa proponuje, aby składa krusowska zależała od wielkości gospodarstwa. Dyskusja nad szczegółami odbędzie się już po wakacjach.

Witold Katner /AGROBIZNES/TVP1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności