fbpx

Kierunki rozwoju techniki rolniczej

Postęp technologiczny, jaki dokonuje się na naszych oczach, ma przemożny wpływ na całokształt życia. Tak technika samochodowa, jak gospodarstwa domowego, czy wreszcie technika rolnicza, rozwija się w oszałamiającym tempie. N

Postęp w dziedzinie konstrukcji maszyn rolniczych, technik uprawowych, bioinżynierii i innych dziedzin nauki sprawia, że praca na roli staje się coraz bardziej efektywna, lżejsza i mniej kosztochłonna.
Spacerując po terenie Międzynarodowej Wystawy Rolniczej AGRO SHOW Bednary 2005, można było dokonać głębokich porównań sprzętu rolniczego. Ogromna ilość konkurujących ze sobą firm stłoczona na kilku hektarach ekspozycji, dała doskonałe możliwości porównania alternatywnych rozwiązań technologicznych, technologii i myśli inżynieryjnej.
W sukurs projektantom i konstruktorom idzie królowa nauk – matematyka. Jej nowy dział o nazwie rachunek operatorowy” stał się podstawą do tworzenia programów projektowych typu CAD/CAM(komputerowe wspomaganie projektowania). Dzięki programom tego typu deska kreślarska i suwak logarytmiczny – podstawowe narzędzia konstruktora zostały zastąpione ekranem monitora. Tego typu metody konstrukcyjne są niezwykle precyzyjnym narzędziem. Pozwalają na projektowanie z uwzględnieniem wielu czynników, które do tej pory były wynikiem wieloletnich prac metodą prób i błędów. Płacił za to oczywiście użytkownik nie do końca doskonałej maszyny. Rachunek operatorowy pozwala na symulowanie rzeczywistych warunków dynamicznych występujących w trakcie pracy urządzenia. Dzięki temu konstrukcje są optymalne już w założeniu. Kombajny zbożowe Hew Hollad serii CE i CX projektowane w technologii CAD/CAM są kombajnami o jak dotychczas najlepszych parametrach użytkowych. Według niezależnych badań prowadzonych na terenie Niemiec przez DLG(Deutsche Landwirtschafts-Gesellschaft), kombajny New Holland, pod względem efektywności pracy, ergonomii, emisji hałasu, bezpieczeństwa pracy stanowią niekwestionowaną czołówkę.
Kolejnym kierunkiem rozwoju jest kierowanie oferty producentów w stronę młodych rolników. Kolejne nowinki technologiczne takie jak pokładowe systemy GPS, radar mierzący prędkość rzeczywistą prędkość jazdy czy ergonomia kabin, niczym nie ustępująca wygodnej kabinie samochodu osobowego, są skierowane w kierunku pokolenia 20/30-latków. Pokolenia informatycznego i informacyjnego zarazem. Prezentowane przez firmę John Deere kombajny zbożowe opcjonalnie wyposażone są w system automatycznego kierowania, nie tylko parametrami trakcyjno roboczymi, lecz również kierunku jazdy.
Efektywność pracy ciągnika rolniczego to nie tylko wytrzymała konstrukcja czy potężny silnik. To także sprawna i prosta w eksploatacji skrzynia przekładniowa. Niezwykle popularna marką na polski rynku jest Lamborgini. Po konsolidacji z Deutz Fahr, Ciągniki rolnicze Lamorgini wyposażane są w części składowe Deutz-a. Model Lamborgini R-6 wyposażony w kombinowaną skrzynię mechaniczno elektrohydraulicznią produkcji niemieckiego koncernu ZF. Silnik wyposażony w nowatorski system paliowo-zasilający. Jest to system pompowtryskiwaczy rozdzielnych, osadzonych w bloku silnika. Kąt wyprzedzenia wtrysku sterowany wariatorem na wałku krzywkowym, sterowany centralką elektroniczną. System Prosty i precyzyjny, spełniający normę Euro-2.
Firma Kuhn, zaprezentowała nowoczesne kosiarki do zielonek wyposażone w systemy zgniatania pokosu. Model FC 303GC, wyposażony w opatentowany przez Kuhn-a zgniatacz palcowy z nastawnym przeciwgrzebieniem, jest urządzeniem odzierającym kłącza roślin z warstwy woskowej, co w konsekwencji daje szybsze i efektywniejsze wysychanie pokosu.Jeśli wznowienie produkcji rodzimych ciągników rolniczych Ursus można nazwać nowym trendem, to jest to niezwykle istotna wiadomość. Marka ursus, jak wiadomo zniknęła już z rynku nowych ciągników. Na targach w Bednarach miała miejsce premierowa prezentacja produktów wskrzeszonej marki. Ciekawy wygląd, nowoczesne wzornictwo. Co pod maską? To na razie tajemnica. Szczegóły poznamy jesienią.
Wśród krajowych producentów najnowszą, niezwykle bogatą ofertę przedstawiła Unia. Kilkadziesiąt produktów eksponowanych na wystawie to efekt nowoczesnych rozwiązań i pracy polskich inżynierów.
Warto wspomnieć o rodzimych siewnikach do nawozów, wykonanych z blachy kwasoodpornej. Wykonanie lepsze niż produkty zagraniczne. Brawo!
Nowością jest mające dopiero 5% udział na Rynku rozwiązanie umieszczonego z przodu ciągnika rolniczego podnośnika roboczego i doprowadzenie do niego wałka odbioru mocy ciągnika. Jest to rozwiązanie umożliwiające obsługę jednoczesną np. agregatów uprawowych i siewnika lub niektórych kosiarek do trawy.
Rozrastają się rozmiary maszyn rolniczych. Na wystawie można było oglądać ogromnych rozmiarów opryskiwacze samojezdne o rozpiętości ramion ponad 20m. Zwiększający się nacisk osi na grunt powoduje konieczność przeciwdziałania temu zjawisku. Firma Michelin wyprodukowała oponę o niskim ciśnieniu roboczym – 0,8 bar. o nazwie XEOBIB.
Coraz popularniejsza staje się metoda bezorkowej uprawy gleby. Bardzo bogatą ofertę maszyn uprawowych, agregatów przedstawiają wszyscy więksi producenci maszyn uprawowych. Firma Horach zaprezentowała agregat uprawowy Tiger AS. Jest to kombinowany zestaw kultywatorowo-bronowy z wałem. Funkcję wału pełnią opony wypełnione pianką poliuretanową. Wymienne końcówki redlic, amortyzowanych systemem sprężyn śrubowych, są nowością na rynku. Ciekawy jest sam system redlic. To kombinacja przerośniętego kultywatora z głęboszem w dużym pomniejszeniu. System niespotykany u innych producentów.

Alan

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.