fbpx
Strona głównaWiadomościZ krajuKiedy wreszcie powstanie fundusz gwarancyjny dla rolników?

Kiedy wreszcie powstanie fundusz gwarancyjny dla rolników?

NSZZ RI „Solidarność” wnioskuje do wicepremiera, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o pilne powołanie funduszu gwarancyjnego dla rolników w związku m.in. z niewypłacalnością podmiotów skupowych.

Tomasz Obszański, przewodniczący zarządu krajowego NSZZ RI ,,Solidarność’ ’przekazał do resortu rolnictwa opracowaną przez Związek koncepcję i założenia funkcjonowania takiego  funduszu, który utworzony zostałby ze środków podmiotów skupowych.

Według rolniczej ,,Solidarności’’ miałby to być fundusz  gwarantujący wypłacalność transakcji w obrocie płodami rolnymi, działający na zasadzie asekuracji, złożony wyłącznie ze składek podmiotów gospodarczych, odprowadzanych w  określonej wysokości procentowej  z transakcji kupna. Fundusz spełniałby rolę w rolnictwie na zasadzie tożsamej z rolą funduszy gwarancyjnych w bankach lub turystyce.

Zdaniem NDZZ RI ,,Solidarność’’ fundusz miałby także  uprawnienia inspekcyjne i  prewencyjne pozwalające aktywnie sprawdzać wiarygodność podmiotów skupowych i eliminować lub przynajmniej ostrzegać przed ryzykiem transakcji z  nieuczciwymi przedsiębiorcami.

Fundusz miałby być także wyposażony w możliwość skupowania od rolników ich wierzytelności tak aby mieć prawa dochodzenia i w maksymalny sposób odzyskania środków od niewypłacalnych podmiotów. Miałby także w przypadku odłożenia rezerw, możliwość udzielania pomocy w związku z wystąpieniem innych klęsk żywiołowych.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.