fbpx
Strona głównaPrawo i finanseKiedy ustawa o braku konieczności zbycia gospodarstwa przed przejściem na emeryturę?

Kiedy ustawa o braku konieczności zbycia gospodarstwa przed przejściem na emeryturę?

Dzisiaj gościem Roberta Mazurka w RMF FM był minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Podczas rozmowy odniósł się on do planowanych zmian w systemie emerytur rolniczych, dzięki którym rolnicy nie musieliby zbywać lub przekazywać gospodarstwa, aby przejść na emeryturę.

– Chcę zmienić [prawo] tak, aby rolnik, jak już osiągnie wiek emerytalny, mógł pobierać emeryturę i nadal prowadzić gospodarstwo, jeśli ma siłę i ochotę bez konieczności jego zbywania, bez konieczności jego przekazywania zarówno gospodarstwa co do własności jak i pracy – tłumaczył minister Kowalczyk.

– Ustawa jest przygotowana w ministerstwie, teraz idzie do konsultacji […]. W ciągu kilku dni zostanie skierowana do konsultacji społecznych i związkowych […]. Chciałbym, aby to weszło w życie około połowy roku – mówił minister Kowalczyk, podkreślając, że trzeba liczyć się z tym, że proces legislacyjny może potrwać 1-2 miesiące.

– Ci co są emerytami w systemie ZUS-owskim mają prawo pracować i dorabiać do emerytury, a rolnicy do tej pory tego prawa nie mieli i to jest i to był główny motyw, aby sprawiedliwie traktować rolników w stosunku do innych – dodawał.

Jeżeli więc wierzyć zapewnieniom wicepremiera, ustawa powinna wejść w życie już na początku drugiej połowy tego roku.

2 KOMENTARZE

  1. A co z tymi osobami co pomagają w gospodarstwie które należy do rodziców i czekają żeby im to przepisali żeby mogli po swojemu wszystko prowadzić udoskonalać a nie słuchać się właściciela gospodarstwa co nic nowego nie wprowadza nie udogadnia

  2. Zgodnie z obowiązującym prawem nie trzeba zbywać gospodarstwa wystarczy zaprzestać działalności rolniczej i nic nie stoi na przeszkodzie odbierać 100 % emerytury. Jeżeli przekazałeś gospodarstwo to KRUS z automatu uznaje że nie prowadzi się działalności rolniczej. Są inne sposoby udowodnienia zaprzestania działalności rolniczej.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.