fbpx

T-2 w pszenicy, czy czekać na liść flagowy? Kiedy ostatni moment na pierwszy zabieg ochrony w technologii dwuzabiegowej w rzepaku? Sprawdzamy stan upraw w kraju 5-12.05.2023 – co mówi InfoPole #8

T-2 w pszenicy – przyspieszyć zabieg czy czekać na liść flagowy? Czy zdążymy wykonać dwa zbiegi ochrony w rzepaku? Kiedy jest ostatni moment na pierwszy oprysk w technologii dwuzabiegowej? Jak prezentuje się stan upraw w kraju? Sprawdzamy co mówi Raport infoPole o kondycji zbóż ozimych, rzepaku ozimego i upraw jarych za okres od 5 do 12 maja br.

Sprawdź szczegółowy Raport InfoPole dla twojego regionu!

Stan plantacji rzepaku ozimego

W plantacjach rzepaku ozimego utrzymuje się zagrożenie suchą zgnilizną kapustnych, szarą pleśnią. Z uwagi na niewielkie opady, które powodują wzrost wilgotności w łanie oraz opadające płatki kwitnącego rzepaku, wzrasta zagrożenie ze strony patogenów grzybowych. W mijającym tygodniu jeszcze niewielka presja oznaczanych objawów chorobowych. W dolnych partiach łanu, tuż przy gruncie już zasychają liście. Zaobserwować można zredukowane łuszczyny powodowane żerowaniem słodyszka i przymrozkami.

W ostatnim tygodniu rzepak wchodził w fazę pełni kwitnienia (50 proc. kwiatów na głównym kwiatostanie otwartych, starsze płatki opadają BBCH 60-65). Trwa kwitnienie rozgałęzień bocznych I i II rzędu. Jest to odpowiedni termin na wykonywania zabiegów okołokwitnieniowych chroniących plantacje przed zgnilizna twardzikową, szarą pleśnią, czy czernią krzyżowych. W technologii jednozabiegowej faza BBCH 65 to optymalny termin na zabezpieczenie plantacji przed zgnilizną twardzikową, np. preparatem Treso.

W rejonach, gdzie rzepaki są na początku kwitnienia (BBCH 61) można decydować się jeszcze na technologię dwuzabiegową. Wówczas na pierwszy zabieg eksperci Syngenta polecają Amistar 250 SC z dodatkiem triazolu lub rozwiązanie kompletne – Amistar Gold Max. Natomiast na drugi zabieg preparat Treso, który uzupełnia i przedłuża ochronę szczególnie w przypadku zgnilizny twardzikowej rzepaku. W przebiegu tegorocznej pogody dwa zabiegi pozwolą skuteczniej zabezpieczyć rośliny przed zgnilizną twardzikową.

W rzepaku zanika zagrożenie ze strony słodyszka rzepakowego. Natomiast zaczynają do głosu dochodzić szkodniki łuszczynowe: chowacz podobnik oraz pryszczarek kapustnik (lokalnie w woj. kuj-pom. przekroczył próg – okolice Braniewa),  których liczebność trzeba mieć pod kontrolą. Równocześnie pojawia się kolejne pokolenie śmietki kapuścianej. Należy prowadzić monitoring nasilenia szkodników i po przekroczeniu progu szkodliwości wykonać zabieg insektycydowy, np. preparatem Karate Zeon. Przypominamy, aby bezwzględnie zabieg opryskiwania przeprowadzać po oblocie zapylaczy.

Stan plantacji pszenicy ozimej

Pszenica ozima jest najczęściej w fazie BBCH 32-35. Spośród chorób na plantacjach dominuje mączniak prawdziwy zbóż i traw oraz septorioza paskowana liści, a ponadto pojawia się łamliwość źdźbła i fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła, brunatna plamistości liści (DTR).

Większość upraw pszenicy ozimej jest w okresie przejściowym jeśli chodzi o ochronę, tzn. jest po zabiegu  w terminie T-1 i najczęściej przed zabiegiem T-2 na liści flagowy i pod flagowy, natomiast na południowym wschodzie kraju jest we właściwej fazie na pierwszy zabieg ochrony T-1.

Jeśli minęło ponad 3 tygodniu od pierwszego zabiegu T-1 to nie należy czekać i przyspieszyć kolejny, nawet gdy zboże nie weszło jeszcze w fazę liścia flagowego. Przy czym najbardziej optymalnym terminem, w którym jesteśmy w stanie najlepiej zabezpieczyć najważniejszy liść (flagowy) to faza od pojawienia liścia flagowego do jego pełnego rozwinięcia (BBCH 37-39). Eksperci Syngenta polecają użyć w tym zabiegu preparat Elatus Era.

Wraz z zabiegami T-2 dobrze jest wykonać drugi zabieg regulacji, który ma dodatkowo usztywnić rośliny oraz skrócić dokłosie. Takim działaniem zwiększamy stabilność rośliny i dodatkowo poprawiamy ewentualne problemy powstałe przy nieterminowych pierwszych zabiegach. Do zabiegu można użyć np. preparat Moddus lub Moddus Start.

W zbożach ozimych zakończył się termin zwalczania chwastów. Natomiast w przypadku chwastów jednoliściennych takich jak miotła zbożowa, mamy możliwość wykonania jeszcze zabiegu korekcyjnego preparatem Axial 50 EC do fazy liścia flagowego tj. BBCH 37.  Pszenicę można wzmocnić preparatem Quantis – to nawóz organiczny zawierający organiczne związki węgla, aminokwasy oraz potas i wapń, wspierający naturalne procesy zachodzące w roślinie, poprawiający wydajność roślin i zmniejszający straty plonów, zwłaszcza w warunkach stresu abiotycznego. Eksperci polecjają ten preparat szczególnie na plantacjach, gdzie występują licznne uszkodzeniami pędu pochodzenia nieinfekcyjnego.

Trwa żer uzupełniający skrzypionek zbożowych i pojawiły się pierwsze złożone jaja. W żółtych naczyniach odławiają się miniarki oraz pryszczarki. Odnotowane zostały również pierwsze naloty mszyc zbożowych. W najbliższych tygodniach najważniejszy będzie monitoring plantacji na obecność larw skrzypionek.

Stan plantacji zbóż jarych

Zboża jare za chwilę wejdą lub już weszły (południowy-zachód) w okres krzewienia, a jęczmień jary z pierwszych terminów siewu wchodzi w fazę strzela w źdźbło. Na najwcześniejszych plantacjach jęczmienia należy zaplanować zabieg regulacji pokroju który najlepiej wykonać w optymalnym momencie wejście roślin w fazę pierwszego kolanka – BBCH 31.

W fazie krzewienia w celu zwalczania chwastów jednoliściennych (głównie owsa głuchego) można zastosować, np. od fazy pierwszego liścia preparat Axial 50 EC, w fazie pełni krzewienia np. Axial Komplett Pak.

W pszenicy jarej sporadycznie pojawia się mączniak prawdziwy zbóż i traw oraz septorioza paskowana liści. Na zasiewach jęczmienia jarego także obserwujemy mączniaka oraz rynchosporiozę  i plamistość siatkową.

Kiełkuje kukurydza, w zależności od regionu jest w fazie od początku kiełkowania BBCH 00 do BBCH 01. Tam, gdzie nie stosowano jeszcze herbicydu można sięgnąć np. po Lumax 537,5 SE. Preparat można użyć od siewu ale przed wschodami, lub bezpośrednio po wschodach od fazy 3 – go liścia (BBCH 00-13).

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.