fbpx

Kiedy rolnik może jechać na żółtym sygnale, czyli tzw. kogucie

Chociaż prawo o ruchu drogowym rezerwuje żółty sygnał przede wszystkim dla pojazdów wykonujących na drogach prace naprawcze i budowlane, to możemy w nim przeczytać, że może z niego korzystać operator maszyny, która ze względu na konstrukcję, ładunek lub nietypowe zachowanie na drodze może zagrażać bezpieczeństwu w ruchu drogowym. 

Żółte błyskowe światło na drodze publicznej może być używane, jednak nie w każdej sytuacji; jego użycie będzie uzasadnione wtedy, kiedy poruszamy się maszyną rolniczą nienormatywną, a więc zazwyczaj np. kombajnem.

Możemy go także użyć w przypadku, kiedy poruszamy się po drodze ciągnikiem np. z osprzętem tj. ładowacz czołowy lub ze znacznym ładunkiem (np. przyczepa do balotów czy maszyna o znacznych gabarytach). I chociaż przepisy w tym względzie nie są precyzyjne, interpretacja policji jest w tym obszarze bardzo zdroworozsądkowa; ostrzeżenie innych uczestników ruchu przed dużym zestawem jest zawsze mile widziane.

Nie powinniśmy jednak nadużywać żółtego sygnału świetlnego; jeżeli jedziemy samym ciągnikiem lub normatywnym, niewielkim zestawem, grozi nam mandat w wysokości 100 zł bez punktów karnych.

Czytaj także: Operator ciągnika ma obowiązek ułatwić wyprzedzanie. W przeciwnym razie może dostać mandat

Z kolei za brak “koguta” w pojeździe ponadnormatywnym można dostać mandat w wysokości 200 zł.

A czy Wy drodzy Czytelnicy używacie “kogutów” poruszając się po drogach publicznych ciągnikiem?

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

15 KOMENTARZE

  1. Nie masz racji, na kursie na B jest o zachodzeniu maszyn przy skręcie ,czy na zakręcie, tylko jak się już ma prawko w kieszeni to się ma w du..e przepisy !! A niestety większość nie zna nawet podstawowych przepisów tylko im się wydaje że najważniejsi i to reszta ma na nich uważać

  2. Wg Prawa na kogucie powinno jechac jeśli przekracza 2.55 m szerokosci. Wiec przy większości maszyn. Aczkolwiek jak dla mnie to kazdy ciagnik jadacy noca 30-40 km na godzinę moze na nim jechać wole go widziec z daleka a komu to przeszkadza?

  3. Moim zdaniem to chore rolnicy we Francji Niemczech jeżdżą na kogutach i muszą bo by dostali mandat za brak lub niewłączony

  4. 90 % rolników moim zdaniem nadużywa koguta. Tak więc stosowanie koguta wbrew temu co napisał niekompetentny autor tekstu jest jasno i dobitnie wyjaśnione w kodeksie drogowym. Absurdem jest pisanie, ze …. z dużym zestawem, ponieważ gabaryty i masa zestawu są ściśle określone. Kogut tylko i wyłącznie wtedy, gdy maszyna przekracza dł, szer, wys lub specyficzny jest jej montaż. Wszelkie jeżdżenie dwoma czworkami czy samym ciągnikiem powinno być wg mnie karane mandatem.

  5. Zasada prosta jeśli maszyna rolnicza nie jest wyposażona w oświetlenie powinniśmy używać kogutów o ile posiadamy duża część kierowców aut osobowych nie zdaje sobie sprawy że jest niewidoczna dla takiego operatora ciągnika poruszamy się często wąskimi drogami a maszyny to jednak duże zagrożenie na drodze i dosyć często zdarzają się wypadki.

  6. O ciemku każda maszyna rolniczą poruszającą się po drodze publicznej powinna poruszać się na tzw kogutach bez względu czy jest duza czy mala maszyna rolnicza chociażby że względu na różnice prędkości pojazdow

  7. Tak używam ale tylko jak jadę z jakimś agregatem albo siewnikiem ponieważ wszędzie są ostre krawędzi i bardzo dużo że niekiedy trzeba przekroczyć oś jezdni i jest dla mnie smieszne jeżdżenie ciagnikiem z przyczepami i kogutem za to jak naj bardziej powinny być mandaty

    • Nie zgodzę się z Tobą co do jazdy z przyczepami, jazda na kogucie jest wg mnie uzasadniona czy to c330 “pędzącym” 20km/h czy duzym zestawem bo dla osobowki jadacej czesto 90+km/h, różnica prędkości jest taka jak by ciagnik stał w miejscu, zwlaszcza w nocy, na krętej czy pogurkowatej drodze.

  8. Żeby jeszcze piraci drogowi uważali na nas rolników jak sie poruszamy po drodze. Jadąc dużym zestawem ludzie nie myślą ze np maszyna zawieszana nadejdzie na inny pas ruchu, a oni i tqk wyprzedzają na skrzyżowaniach

    • Kolego, większość kierowców ma tylko prawo jazdy kat.B i nie zna się, ani nie musi znać na zachowaniu pojazdów specjalistycznych czy rolniczych. To operator takiego sprzętu ma obowiązek poruszać się w sposób nie utrudniający poruszaniu się innym uczestnikom ruchu.
      “Nadejście na inny pas ruchu” lepiej zostawić bez komentarza.

      • I tu się mylisz. Podstawą jest zachowanie szczególnej ostrożności. Sądzę że powinieneś jeszcze raz przejść kurs prawa jazdy. Kat. B uprawnia także do poruszania się pojazdami wolnobieżnymi czyli także ciągniki rolnicze z osprzętem zawieszanym. Szczególne zasady używania światła błyskowego barwy żółtej w uproszczeniu. Ponad normatywna maszyna- osprzęt, utrudniona widoczność, awaria nie wyłączająca z ruchu drogowego,pojazdy holowane (zamiast trójkąta ostrzegawczego) z wyłączeniem maszyn i zespołów pojazdów dopuszczonych do ruchu drogowego. Interpretacja ustawy zasadniczej jest obszerna. Ponad to jeśli producent wyposaża pojazd w ,,koguta” w homologacji pojazdu jest informacja dotycząca używania danych świateł.

    • Ja od dłuższego czasu się zastanawiam nad takim faktem, pojazd pomocy drogowej wiezie na sobie powiemy zwykłą osobówkę, gabaryty tego pojazdu są normalne, nie ponad normatywne, a mimo wszystko włączone ma (koguty).
      Rozumiem gdy zabiera uszkodzony pojazd z drogi. Ale po załadunku tego pojazdu rusza w drogę i jest normalnym uczestnikiem drogi, mimo to ostrzega, tylko ?

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.