fbpx

Kiedy nabory na wsparcie z nowego Planu Strategicznego dla WPR 2023-2027?

Harmonogram naboru wniosków o wsparcie finansowe ze środków Planu Strategicznego dla WPR 2023-2027 przedstawił Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji prasowej która odbyła się 3 marca w siedzibie MRiRW. 

Samasz loteria - baner

Minister przypomniał, że Wspólna Polityka Rolna ma 3 cele: kompensacja dochodów rolników prowadzących produkcję z poszanowaniem środowiska, by mogli oni konkurować na rynku – temu służą płatności bezpośrednie; wzmocnienie konkurencyjności – to środki przeznaczone na inwestycje w gospodarstwa rolne, oze; inwestycje na rzecz klimatu i środowiska

Plan Strategiczny to 25,2 mld euro, z czego na I filar – płatności bezpośrednie – przeznaczone jest 17,3 mld. euro, a na drugi filar, który można określić jako działania inwestycyjne, 7,9 mld. euro.

– Te środki finansowe pozwalają na utrzymanie płatności bezpośrednich na poziomie europejskim. Dzięki rozwiązaniom zastosowanym w Planie Strategicznym 97% polskich gospodarstw, czyli gospodarstwa o pow. do 50 ha, może otrzymać płatności w wys. 102% średniej europejskiej – zaznaczył minister Kowalczyk.

PS kompleksowo podchodzi do wsparcia gospodarstw mniejszych i średnich, ponieważ składa się z wielu działań, o których trzeba myśleć w sposób kompleksowy – są to płatności bezpośrednie dotyczące płatności obszarowych i powiązanych z nimi ekoschematów, a także dofinansowanie dobrostanu zwierząt. Filozofią Planu Strategicznego jest szczególne wsparcie gospodarstw komplementarnych, czyli prowadzących produkcję zarówno roślinną jak i zwierzęcą, co wyrażone jest zarówno w ekoschematach jak i dobrostanie zwierząt.

Plan Stategiczny wspiera również wymianę pokoleń, oferując wsparcie dla młodego rolnika zwiększone do 200 tys. zł; również w płatnościach bezpośrednich młody rolnik otrzymuje dodatkowe płatności bezpośrednie przez pierwszych pięć lat od przejęcia gospodarstwa.

Kolejnym elementem Planu Strategicznego jest wzmocnienie wysokiej jakości produkcji – rolnictwa zintegrowanego i rolnictwa ekologicznego, które powinno polegać nie tylko na dopłatach, ale również na inwestycjach.

– Intensywność dofinansowania w gospodarstwach ekologicznych mających certyfikaty jest większa – powiedział minister Kowalczyk.

Syngenta - baner corner

Ważne jest wsparcie infrastruktury, ale ostatnich 2-3 latach dzięki działaniom rządu PIS z Funduszu Inwestycji Lokalnych, Funduszu Inwestycji Strategicznych, Polskiego Ładu przeznaczono tak duże środki na rozwój obszarów wiejskich – gminy otrzymały ponad 60 mld zł, z bardzo małym udziałem własnym – że te środki z Planu Strategicznego nie będą miały aż tak wielkiego znaczenia – stwierdził minister Kowalczyk. Znaczenie będzie miało natomiast wsparcie oczyszczalni przydomowych, które nie były dotąd uwzględniane w funduszach, ponieważ znajdują się na prywatnych gruntach.

Nabór wniosków na wsparcie finansowe z Planu Strategicznego w ramach Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027 rozpocznie się 15 marca – od 15 marca do 15 maja trwał będzie nabór wniosków na płatności obszarowe wraz z ekoschematami i dobrostanem zwierząt.

– Bardzo zachęcam rolników, by brali udział w szkoleniach, które prowadzić będzie ponad 3 tys. pracowników Ośrodków Doradztwa Rolniczego – powiedział minister. – Ważne jest, aby wszyscy rolnicy wypełniając wniosek obszarowy mieli świadomość z czego można skorzystać, bo są dwie nowości: ekoschematy, o które trzeba zawnioskować oraz dobrostan zwierząt, gdzie są wielokrotnie większe środki finansowe, a dokonaliśmy też zmian upraszczających dostęp do nich, bo jeszcze kilka tygodni temu było niemożliwe, by rolnicy mogli korzystać z dobrostanu zwierząt przy chowie uwięziowym, a teraz Komisja Europejska zgodziła się na to, by rolnicy mogli prowadzić chów uwięziowy a korzystać z takich możliwości jak letni wypas czy wybiegi.

Na II kwartał 2023 roku planowany jest nabór wniosków na interwencje w sektorze pszczelarskim oraz wsparcie związane z transferem wiedzy i doradztwem. W połowie roku odbędzie się pierwszy nabór dla młodych rolników oraz inwestycje leśno-zadrzewieniowe.

W III kwartale odbędą się pierwsze nabory na zapobieganie ASF, rozwój małych gospodarstw oraz tworzenie grup i organizacji –

IV kwartał to kontynuacja naborów na inwestycje wzmacniające konkurencyjność i poprawiające efektywność energetyczną gospodarstw; kontynuacja wsparcia dla sektora pszczelarskiego oraz pierwsze nabory w sektorze owoców i warzyw; to również czas na pierwsze nabory na wsparcie w ramach systemów jakości.

– Proszę wszystkich rolników o udział w szkoleniach – trzeba dobrze zaplanować korzystanie ze środków na dobrostan zwierząt i umieć wystąpić o ekoschematy. Życzę, żeby wszyscy rolnicy skorzystali z wszystkich możliwości jakie daje Wspólna Polityka Rolna na lata 2023-2027 – powiedział na zakończenie swojego wystąpienia minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

 

Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.