fbpx

Kiedy mączki, a kiedy superfosfaty?

Prawidłowy dobór nawozu fosforowego do właściwości gleby oraz preferencji roślin w znacznym stopniu wpływa na odpowiednie zaopatrzenie roślin w ten składnik pokarmowy. Efektywność stosowania mączek fosforytowych i kostnych oraz superfosfatów zależy głównie od odczynu gleby.

Mączki fosforytowe zalecane są do aplikacji na glebach kwaśnych i bardzo kwaśnych. Zawarta w mączkach forma fosforu jest niedostępna dla roślin. Jedynie w glebach kwaśnych możliwe jest przejście nieprzyswajalnych związków fosforu do form dostępnych dla roślin. Należy podkreślić, że w trakcie przemian mączek fosforytowych, ze względu na obecność w ich składzie węglanu wapnia, dochodzi do częściowego odkwaszenia gleby.

Superfosfaty zalecane są do stosowania na glebach o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. Na tego typu glebach nawozy te charakteryzują się największą dostępnością dla roślin. W glebach kwaśnych oraz silnie alkalicznych, czy też świeżo zwapnowanych fosfor zawarty w superfosfatach przechodzi w związki trudno rozpuszczalne (uwstecznienie fosforu), a wiec trudno dostępne dla roślin. W glebach kwaśnych dochodzi bowiem do tworzenia fosforanów glinu i żelaza, zaś w glebach alkalicznych, a także świeżo zwapnowanych tworzą się niedostępne dla roślin fosforany wapnia i magnezu.

Na takich glebach nie zaleca się stosowania superfosfatów, szczególnie w formie pylistej, która w jeszcze większym stopniu ulega uwstecznieniu. Przy aplikacji superfosfatów w formie granulowanej przechodzenie fosforu w formy trudno dostępne dla roślin (fosforany) dotyczy przede wszystkim zewnętrznej części granuli, mającej bezpośredni kontakt z glebą. Pozostała część fosforu, która znajduje się wewnątrz granuli, pozostaje wówczas dostępna dla roślin.

W glebie mączki fosforytowe rozpuszczają się dość wolno, stąd też zalecane są w uprawie roślin o długim okresie wegetacji. Z kolei superfosfaty należą do nawozów charakteryzujących się dobrą rozpuszczalnością w wodzie, dlatego też mogą być stosowane pod większość roślin uprawnych.

W przypadku mączek fosforytowych dostępność dla roślin fosforu zawartego w tych nawozach zależy również od stopnia ich rozdrobnienia, a także ich wymieszania z glebą. Na szybkość pobierania fosforu z mączek ma również wpływ wilgotność oraz aktywność biologiczna gleby. Mączki zalecane są do aplikacji głównie na użytkach zielonych, które charakteryzują się dużym uwilgotnieniem i często kwaśnym odczynem.

W przypadku superfosfatów ich dostępność dla roślin uzależniona jest również od sposobu aplikacji. W największym stopniu uwstecznianiu ulegają nawozy stosowane rzutowo, zaś mniejsze uwstecznienie występuje przy siewie rzędowym lub też gniazdowym, w przypadku aplikacji w sadach. Przechodzenie w glebie fosforu w związki nieprzyswajalne dla roślin z jednej strony stanowi wadę nawozów, bowiem zmniejsza wykorzystanie fosforu w pierwszym roku po ich zastosowaniu do około 15 – 20%. Z drugiej jednak strony przejście fosforu w formy niedostępne dla roślin chroni go przed wymyciem w głębsze warstwy gleby.

Baner Bayer Roundup
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.