fbpx

Kiedy i w jakiej formie stosować nawozy azotowe?

Nawozy azotowe, w zależności od formy występującego w nich azotu, możemy stosować przedsiewnie, pogłównie lub uniwersalnie. Termin stosowania uzależniony jest od procesów jakim podlegają w glebie różne formy azotu zawarte w nawozach.

Nawozy azotowe amonowe, w których azot występuje w formie jonu amonowego, takie jak siarczan amonu, po wprowadzeniu do gleby ulegają dysocjacji, w której powstają jony amonowe. Jony te mogą być w glebie wiązane niewymiennie lub wymiennie, co zabezpiecza je przed wymyciem oraz podlegają biologicznemu utlenieniu, czyli nitryfikacji (przemiana jonów amonowych do azotanowych).

Samasz loteria - baner

Ze względu na wiązanie wymienne jonu amonowego, zabezpieczające je przed stratami, nawozy amonowe są nawozami typowo przedsiewnymi. Przy pogłównym zastosowaniu nawozów amonowych azot w formie jonu amonowego może być silnie związany w wierzchniej warstwie gleby, co uniemożliwi jego pobranie przez głębiej sięgające korzenie roślin.

Z kolei nawozy saletrzane, takie jak saletra wapniowa czy sodowa, są nawozami typowo pogłównymi, gdyż zawarta w nich forma azotanowa nie ulega w glebie wiązaniu i może być stosunkowo łatwo wypłukana w głąb profilu glebowego. Stąd też nawozy te należy stosować w mniejszych jednorazowych dawkach pod rośliny charakteryzujące się dobrze wykształconym systemem korzeniowym.

Po aplikacji nawozów saletrzano-amonowych, jak na przykład saletra amonowa, w glebie występują jony amonowe i azotanowe, dlatego też nawozy te mogą być stosowane zarówno przedsiewnie, ze względu na obecność grupy amonowej, jak i pogłównie w związku z występowaniem w tych nawozach formy saletrzanej. Jednakże podczas pogłównego stosowania nawozów saletrzano-amonowych należy je przykryć glebą. Nawozem uniwersalnym stosowanym zarówno przedsiewnie, jak i pogłównie jest również mocznik, zawierający amidową formę azotu.

Dekalb Bayer - baner
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.