fbpx
Strona głównaWiadomościKE proponuje podwyższenie krajowego limitu pomocy państwa dla rolnika

KE proponuje podwyższenie krajowego limitu pomocy państwa dla rolnika

Komisja Europejska proponuje zmiany w przepisach regulujących pomoc państwa w sektorze rolnym, zwiększając kwotę, którą władze krajowe mogą wykorzystać na wsparcie rolników bez konieczności wcześniejszego zatwierdzenia.

Wniosek – zwiększenie maksymalnej kwoty pomocy z 15 000 EUR do 25 000 EUR w ciągu trzech lat na gospodarstwo rolne – jest odpowiedzią na wezwania ze strony państw członkowskich UE w celu poprawy wsparcia dla rolników przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążenia administracyjnego i bez zakłócania rynku.

– Proponowana zmiana tak zwanych zasad pomocy w ramach zasady de minimis ustali również krajową maksymalną kwotę pomocy na 1,5% rocznej produkcji rolnej w tym samym okresie trzyletnim (wzrost z 1% w obecnych zasadach). Proponuje również ustalenie całkowitej kwoty pomocy, która może zostać przyznana przez państwa członkowskie każdemu konkretnemu sektorowi rolnemu w wysokości 50%, w celu zmniejszenia wpływu na wymianę handlową między państwami członkowskimi i uniknięcia potencjalnego zakłócenia konkurencji – informuje Komisja Europejska

Ponadto nowe przepisy proponują również utworzenie obowiązkowych centralnych rejestrów na szczeblu państw członkowskich, aby przechowywać zapisy dotyczące przyznanej pomocy de minimis, aby uprościć i poprawić dostarczanie i monitorowanie pomocy de minimis.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami pomocy de minimis w rolnictwie, władze krajowe mogą przyznać niewielkie kwoty pomocy przedsiębiorstwom w sektorze rolnym bez uprzedniego powiadomienia Komisji Europejskiej. Ta forma wsparcia okazała się szczególnie przydatna w czasach kryzysu, ponieważ umożliwia władzom szybką i skuteczną reakcję na wsparcie podatnych rolników.

Komisja Europejska obecnie poszukuje informacji zwrotnych na temat proponowanych zmian. Konsultacje skierowane są przede wszystkim do władz publicznych w całej UE, z wcześniejszym doświadczeniem w udzielaniu pomocy publicznej w sektorze rolnym zgodnie z zasadami de minimis. Konsultacje potrwają do 16 kwietnia 2018 r.

Źródło: Komisja Europejska

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.