fbpx
Strona głównaUprawaOchrona roślinKE opublikowała “zestaw dobrych praktyk” umożliwiających ograniczenie ilości stosowanych pestycydów

KE opublikowała “zestaw dobrych praktyk” umożliwiających ograniczenie ilości stosowanych pestycydów

 Katalog zawiera około 1300 przykładów praktyk, technik i technologii w ramach ośmiu zasad integrowanej ochrony roślin (IPM – Integrated Pest Management) ustanowionych na szczeblu unijnym i międzynarodowym, takich jak płodozmian i zrównoważone nawożenie, monitorowanie organizmów szkodliwych, niechemiczne metody zwalczania szkodników.

Ich wykaz znajduje się pod linkiem Zasady integrowanej ochrony roślin . W bazie znajdują się również 273 „wytyczne dla poszczególnych upraw” opracowane przez władze krajowe i organy publiczne państw członkowskich w celu wdrożenia wymogów integrowanej ochrony roślin na mocy dyrektywy w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów(SUD) – można ją wyświetlić po kliknięciu w link Dyrektywa na rzecz zrównoważonego stosowania pestycydów i wybraniu opcji PL. 

Celem publikacji tego katalogu jest, jak czytamy w komunikacie, zainspirowanie władz krajowych, doradców rolniczych itp. do opracowania i wdrożenia metod IPM po dostosowaniu ich do lokalnych/regionalnych warunków rolniczych i rolno-klimatycznych. Baza danych znajdująca się na platformie modelowania danych JRC w zakresie ekonomiki zasobów (DATAm) (Zestaw narzędzi do zintegrowanej ochrony przed szkodnikami ) będzie regularnie aktualizowana o dodatkowe przykłady. 

Komisja informuje, że równolegle do tego obszernego przeglądu przeprowadzono badanie dotyczące aktualnych praktyk IPM i ich potencjału w zmniejszaniu zależności od pestycydów chemicznych, kosztów ich wdrożenia i ogólnej skuteczności. W badaniu uwzględniono kluczowe czynniki wpływające na zmniejszenie uzależnienia od stosowania pestycydów oraz kluczowe bariery i czynniki motywujące do ograniczania środków chemicznej ochrony roślin. Takimi czynnikami są wg Komisji Europejskiej presja ze strony konsumentów, zachęcające ramy regulacyjne i sprzyjające otoczenie gospodarcze – ograniczenie stosowania pestycydów często działa najlepiej w połączeniu z innymi celami, takimi jak praktyki ochrony gleby, ograniczenie stosowania nawozów i świadczenie usług ekosystemowych, takich jak ochrona owadów zapylających lub odtwarzanie siedlisk przyrodniczych (np. żywopłotów). 

Kluczową barierą jest natomiast niewystarczająca liczba realnych i przystępnych cenowo alternatyw dla konwencjonalnych praktyk. Jako rozwiązanie Komisja Europejska proponuje “zbiorowe zakupy sprzętu lub rozwiązań kontraktowych”, które “mogą stanowić opcję radzenia sobie z ewentualnymi wynikającymi kosztami związanymi z niektórymi metodami alternatywnymi”.  

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.