fbpx

KE: Niższe od rynkowych czynsze za grunty państwowe niezgodne z prawem UE!

Prywatny dzierżawca gruntów państwowych nie może płacić czynszu w stawce niższej niż stawka rynkowa. Jest to niezgodne z prawem UE i stanowi niezgodną pomoc państwa – poinformowała Komisja Europejska w komunikacie z 25 listopada br.

Komisja Europejska stwierdziła, że dzierżawiąc grunty rolne po stawce niższej od ceny rynkowej firmie Tartu Agro AS, estońskiej spółce prywatnej produkującej między innymi mleko, mięso i zboża, Estonia udzieliła wsparcia niezgodnego z przepisami UE dotyczącymi pomocy państwa.  

Śledztwo Komisji 

Komisja Europejska wszczęła dochodzenie w tej sprawie w roku 2017, po skardze złożonej przez konkurenta Tartu Agro AS. Przedmiotem dochodzenia było ustalenie czy umowa dzierżawy gruntów między estońskim Ministerstwem Spraw Wsi a Tartu Agro AS była zgodna z przepisami UE dotyczącymi pomocy państwa. Umowa dzierżawy została podpisana w 2000 r. z Tartu Agro AS na okres 25 lat i dlatego nadal obowiązuje. 

Niższa stawka czynszu to pomoc państwa 

Komisja stwierdziła, że dzierżawa gruntów wiązała się z pomocą państwa, ponieważ opłata dzierżawna uiszczona przez Tartu Agro AS była niższa od ceny rynkowej. Na tej podstawie w styczniu 2020 r. Komisja stwierdziła, że umowa dzierżawy daje nienależną i selektywną przewagę Tartu Agro AS nad jej konkurentami i nakazała Estonii odzyskanie niezgodnej pomocy. 

Dzierżawca musi zwrócić pieniądze z odsetkami 

Estonia musi teraz odzyskać niezgodną pomoc wraz z odsetkami.  Zwracając bezprawną pomoc, beneficjent traci przewagę, jaką miał nad swoimi konkurentami. 

– Nasze dochodzenie wykazało, że Estonia dostarczała grunty rolne Tartu Agro AS po stawkach niższych od rynkowych, co wiąże się z pomocą państwa. Ważne jest zapewnienie równych szans w całym sektorze rolnym. Dlatego Estonia musi teraz odzyskać niezgodną pomoc, aby przywrócić uczciwą konkurencję – powiedziała Margrethe Vestager, wiceprezes wykonawczy KE odpowiedzialny za politykę konkurencji. 

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.