fbpx
Strona głównaCenyCeny nawozówKE: Musimy pozbyć się zależności od rosyjskiego gazu

KE: Musimy pozbyć się zależności od rosyjskiego gazu

Musimy pozbyć się zależności od rosyjskiego gazu. Na posiedzeniu KE przewodnicząca wypowiedziała się na temat sytuacji gazu w Europie wskazując, że w ubiegłym roku rosyjski gaz stanowił 40 proc. naszego importu gazu. Dziś spadł on do 9 proc.

– Mimo to Rosja nadal aktywnie manipuluje naszym rynkiem energetycznym. Wolą spalać gaz niż go dostarczać. Ten rynek już nie funkcjonuje – mówiła Ursula von der Leyen na wrześniowym posiedzeniu KE.

Dodała, że obciąża nas także kryzys klimatyczny. Fale upałów zwiększyły zapotrzebowanie na energię elektryczną. Susze wyłączają elektrownie wodne i jądrowe. W rezultacie ceny gazu wzrosły ponad 10-krotnie w porównaniu do okresu sprzed pandemii. A wiązanie końca z końcem staje się źródłem niepokoju dla milionów firm i gospodarstw domowych.

– Zainwestowanie w energię odnawialną, terminale LNG i interkonektory jest kosztowne. Ale uzależnienie od rosyjskich paliw kopalnych ma znacznie wyższą cenę. Musimy pozbyć się tej zależności w całej Europie – mówiła von der Leyen.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.