fbpx
Strona głównaWiadomościKE: Gdy klimat i gleba stają się przeszkodą

KE: Gdy klimat i gleba stają się przeszkodą

W Komisji Europejskiej trwają prace nad wprowadzeniem nowej kwalifikacji obszarów rolniczych z utrudnieniami naturalnymi, poparte przeprowadzeniem symulacji nowych kryteriów klayfikacji w krajach członkowskich. Nowy system klasyfikacji zacznie obowiązywać najprawdopodobniej w 2014 roku.

Członkowie KE, wspólnie z ekspertami, opracowali osiem nowych kryteriów takiej klasyfikacji, opierających się na czynnikach klimatycznych i gruntowych.

By zachować krajobrazy, siedliska naturalne i różnorodność biologiczną, zapobiegać pożarom lasów i ulepszyć gospodarowanie zasobami wodnymi oraz gruntami należy utrzymać zrównoważone systemy gospodarki rolnej na obszarach, gdzie klimat i gleba stają się przeszkodą”, jak można przeczytać w komunikacie KE.

Temu mają służyć odpowiednie dotacje unijne, które powinny przyczynić się do utrzymania użytkowania gruntów rolnych i prowadzenia działalności rolniczej tam, gdzie te naturalne utrudnienia w największym stopniu wpływają na gospodarkę rolną. Pomoc powinna w głównej mierze dotrzec do tych obszarów, które są zagrożone możliwością zaprzestania działalności rolniczej.

W tej sprawie, 21 kwietnia KE wystosowała prośbę do państw członkowskich o przeprowadzenie symulacji w oparciu o dane krajowe, by wykazać, jakie mogą być skutki stosowania tych kryteriów. Nowy system klasyfikacji wejdzie w życie prawdopodobnie w 2014 roku, do tego czasu obowiązywać będzie obecny system. Władze krajowe powinny przesłać swoje symulacje do Komisji do dnia 21 października 2009 r.

Oprac. E.G./WRP
na podst. KE

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.