KE: Dodatkowe 280 mln euro na wsparcie sektora mlecznego

Komisja Europejska zgodziła się przeznaczyć dodatkowe 280 mln euro z budżetu unijnego na wsparcie pogrążonego w kryzysie sektora produkcji mleka, jak podała PAP. Decyzja podjęta została w odpowiedzi na postulaty 21 krajów członkowskich, w tym również Polski, oraz pod naciskiem demonstrujących od tygodni rolników.

Kraje członkowskie domagają się od KE dodatkowych regulacji i natychmiastowego wsparcia sektora mleczarskiego”. 21 z nich wystosowało do Komisji apel o “nową regulację rynku mleka, a także walkę ze spekulacją w łańcuchu między producentem a konsumentem, w trosce o sprawiedliwe ceny i dochody rolników”. Ministrowie rolnictwa, pod przewodnictwem niemiecko-francuskim, apelowali podczas o dodatkowe 300 mln euro z przyszłorocznego budżetu UE. Niektóre z postulatów spotkały się z przychylnym przyjęciem Unijnej komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer-Boel, jak np. dobrowolne etykietowanie mleka, by widoczny był kraj pochodzenia, czy wsparcie przechowalnictwa oraz wprowadzenie tzw. cen umownych między przetwórcami a producentami w danym kraju. KE zaproponowała też zastosowanie mniej restrykcyjnych zasad wykupu kwot od rolników, którzy pragną zrezygnować z produkcji. Uzyskane w ten sposób dodatkowe środki przeznaczone mogą być na restrukturyzację sektora mleczarskiego. Jednak KE chce pozostawić sobie prawo do wprowadzania pilnych, nadzwyczajnych środków w celu regulacji rynku mlecznego.
Producenci mleka wciąż podkreślają, że to nadprodukcja mleka w UE jest głównym powodem ich złej sytuacji i domagają się zmniejszenia limitów produkcji. Na zmniejszenie kwot mlecznych nie ma jednak zgody w KE.
Nowe propozycje KE, zdaniem farmerów z Europy Zachodniej są niewystarczające i zapowiadają oni kontynuowanie akcji protestacyjnych.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności