fbpx
Strona głównaCenyRynek rolnyKomisja Europejska chce tymczasowych odstępstw od WPR aby zwiększyć produkcję zbóż

Komisja Europejska chce tymczasowych odstępstw od WPR aby zwiększyć produkcję zbóż

W odpowiedzi na wniosek państw członkowskich UE Komisja Europejska  proponuje tymczasowe krótkoterminowe odstępstwo od przepisów dotyczących płodozmianu i utrzymania nieprodukcyjnych cech na gruntach ornych. Wpływ takiego środka będzie zależał od wyboru dokonanego przez państwa członkowskie i rolników, ale zmaksymalizuje zdolność produkcyjną UE w zakresie zbóż przeznaczonych na produkty spożywcze.

Eksperci KE szacują  że w porównaniu z dzisiejszą produkcją uda się przywrócić produkcję o 1,5 miliona hektarów. Każda tona zbóż wyprodukowanych w UE pomoże zwiększyć bezpieczeństwo żywnościowe na całym świecie. Wniosek Komisji zostanie przesłany do państw członkowskich UE przed formalnym przyjęciem.

– Światowy system żywnościowy stoi w obliczu poważnych zagrożeń i niepewności, wynikających w szczególności z wojny na Ukrainie, gdzie w niedalekiej przyszłości mogą pojawić się również kwestie bezpieczeństwa żywnościowego. Ze względu na znaczenie norm GAEC (dobrych warunków rolniczych i środowiskowych) dla celów zachowania potencjału gleby i poprawy bioróżnorodności w gospodarstwie w ramach długoterminowego zrównoważenia sektora oraz utrzymania potencjału produkcji żywności, odstępstwo jest tymczasowe, ograniczone do roku składania wniosków 2023 i ograniczone do tego, co jest ściśle niezbędne do rozwiązania problemów związanych z globalnym bezpieczeństwem żywnościowym, wynikających z rosyjskiej agresji wojskowej na Ukrainę, a zatem z wyłączeniem sadzenia roślin, które są zwykle wykorzystywane do karmienia zwierząt (kukurydza i soja) – informuje Biuro Prasowe Komisji Europejskiej

Ustaliliśmy, że wniosek Komisji jest wynikiem starannego wyważenia między globalną dostępnością żywności i przystępnością cenową z jednej strony a ochroną bioróżnorodności i jakości gleby z drugiej strony. Komisja Europejska  pozostaje w pełni zaangażowana w Zielony Ład. Wniosek przewiduje, że państwa członkowskie korzystające z odstępstw będą promować ekoprogramy i środki rolno-środowiskowe zaprogramowane w swoich planach strategicznych WPR. Długoterminowa stabilność naszego systemu żywnościowego ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa żywnościowego.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.