fbpx

Kto będzie płacił na Fundusz Promocji Roślin Oleistych?

Zaproponowano nowe rozwiązania, które mają mieć pozytywny wpływ na sektor biokomponentów i biopaliw ciekłych. Mają wejść w życie od 1 kwietnia 2025 roku.

Baner Kuhn

Projekt ustawy o zmianie ustawy o Funduszach Promocji Produktów Rolno-Spożywczych przewiduje wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu mechanizmu naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych.

  • Podmioty, które skupują rośliny oleiste (np. rzepak) od ich producentów, będą musiały dokonywać wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych – do naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na fundusz zobowiązany będzie każdy podmiot, który nabywa towar od wytwórcy roślin oleistych – niezależnie od formy prawnej oraz rodzaju prowadzonej działalności.
  • Rozszerzony zostaje katalog roślin oleistych o słonecznik – dzięki temu stworzona zostaje możliwość realizacji działań, które będą promować ten produkt i jego przetwory.
  • Więcej działań będzie mogło być wspierane przez Fundusz Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych oraz Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Chodzi o działania edukacyjno-informacyjne oraz inicjatywy badawczo-rozwojowe, które ukierunkowane są na promocję wykorzystania biokomponentów i biopaliw ciekłych wytwarzanych z surowców rolnych.
  • Deklaracje wpłat na poszczególne fundusze promocji będą mogły być składane wyłącznie w formie elektronicznej.
  • Zaproponowane zmiany będą miały pozytywny wpływ na sektor biokomponentów i biopaliw ciekłych.
  • Nowe rozwiązania w pierwszej kolejności będą służyły podmiotom, które przetwarzają rzepak i zboża, czyli przedsiębiorcom, którzy mają status wytwórców biokomponentów.
  • Zmiany będą pomocne także m.in. dla podmiotów, które prowadzą działalność dotyczącą wyrobu i przetwarzania alkoholu etylowego, który wykorzystywany jest na cele biopaliwowe.

Zaproponowane rozwiązania mają wejść w życie zasadniczo od 1 kwietnia 2025 roku.

Baner McHale
Baner Kuhn

3 KOMENTARZE

  1. Przypominam, że zdecydowanie przeciwne funduszom promocji był i jest Związek Zawodowy Rolnictwa “Korona”, który opowiada się za likwidacją funduszy (wprowadzonych w 2009 roku przez ministra Sawickiego z PSL).

  2. Podmioty skupujące przerzucą opłate na rolnika to jest pewne bo tak to już działa przy skupie zbóż.Chcecie promocji to za swoje pieniądze.

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.