fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychKazachstan przedłuża ograniczenia eksportowe pszenicy i mąki

Kazachstan przedłuża ograniczenia eksportowe pszenicy i mąki

Kazachski rząd przedłużył do 30 września br. restrykcje eksportowe pszenicy i mąki pszennej, co również zwiększyło dostępną kwotę eksportową na mocy dekretu, zgodnie z raportem Globalnej Sieci Informacji Rolnej z 22 czerwca, opublikowanym przez Ministerstwo Rolnictwa USA (USDA).

Ograniczenia zostały pierwotnie zatwierdzone 14 kwietnia na mocy dekretu Ministerstwa Rolnictwa Kazachstanu „W sprawie eksportu niektórych towarów z terytorium Republiki Kazachstanu” i miały wygasnąć 15 czerwca. Niedawno ogłoszone przedłużenie restrykcji eksportowych spowodowało równocześnie zwiększenie kontyngentów eksportowych o dodatkowe 550 tys. ton pszenicy i 370 tys. ton mąki pszennej.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy handlowcy byli zobowiązani do sprzedaży 10 proc. eksportowanego wolumenu na rynek krajowy po stałej cenie. Ministerstwo Rolnictwa zauważyło, że te ograniczenia handlowe miały na celu zrównoważenie eksportu pszenicy i mąki pszennej z krajowymi potrzebami bezpieczeństwa żywnościowego.

Eksporterzy mogą teraz wyeksportować do 1,55 mln ton pszenicy i 670 tys. ton mąki pszennej do 30 września.  Natomiast 16 czerwca Związek Zbożowy Kazachstanu ogłosił, że 54 proc. pierwotnego kontyngentu na eksport 1 miliona ton pszenicy i 91 proc. pierwotnego kontyngentu 300 tys. ton mąki pszennej zostało zrealizowane.

Eksport pszenicy i mąki pszennej w okresie od 15 kwietnia do 15 czerwca był niższy niż pięcioletnia historyczna średnia, z której, jak się uważa, rząd wyprowadził pierwotne kwoty kontyngentów.

Od lutego cena pszenicy w Kazachstanie wzrosła z około 267 USD za tonę do 400 USD za tonę. W ramach porozumienia o ograniczeniu eksportu stwierdzającego, że wnioskodawcy sprzedają 10 proc. eksportowanej ilości w kraju, rządowy Food Contract Corp. podobno kupuje pszenicę za 258 USD za tonę.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.