Kaucja za oleje silnikowe – samorząd rolniczy protestuje

fot. K. Drozd

Jak bumerang w dyskusjach rolników powraca temat planowanego przez rząd wprowadzenia  dodatkowej opłaty pobieranej przy zakupie olejów  w postaci  zwrotnej kaucji.

Zastaw wysokości od 4,50 do 10 złotych doliczany byłby do każdego litra przy zakupie nowego oleju, a zwracany byłby w punkcie sprzedaży, punkcie wymiany smarów lub w warsztacie – ale tylko w sytuacji, jeśli użytkownik w ścisłe określonym czasie od daty zakupu odda taką samą ilość zużytego oleju. Jeżeli ten czas minie kaucja przepada. Spowoduje to de facto wzrost cen olejów w granicach od 10 do 30 procent.

Jak się dowiedzieliśmy, opłata ta nie dotyczyłaby warsztatów i serwisów, a jedynie odbiorców indywidulanych, którzy będą samodzielnie wymieniać olej, a jest to, jak podkreśla samorząd rolniczy, norma w naszych gospodarstwach rolnych.

Czytaj także: Opłata kaucyjna uderzy w rolników?

Wszyscy posiadacze pojazdów mechanicznych doskonale wiedzą, że olej w pracującym silniku się zużywa i że jego ilość musi być dość często uzupełniana. Ponadto, jak zaznaczają rolnicy, nie można przewidzieć awarii np. w postaci pęknięć przewodów, co przy pompach o dużej wydajności może spowodować spory wyciek.

– W ciągniku rolniczym samego oleju silnikowego może być kilkanaście litrów, a przecież jest w nim jeszcze przekładnia skrzyni biegów i cały układ hydrauliczny, gdzie ilość używanych olejów mierzy się w dziesiątkach litrów. Niejednokrotnie bywa tak, ze przeglądy wciągnikach rolniczych wiążą się z potrzebą wymiany olejów dwa i więcej razy rocznie. W takich przypadkach rolnicy nie będą mogli spełnić warunków koniecznych do zwrotu pobranej kaucji. Wówczas zastaw ten przepadnie bezzwrotnie i będzie to dodatkowy koszt w gospodarstwie rolnym, a koszty i bez tego są wysokie i stale rosną – mówi Ryszard Borys, wiceprezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Dlatego zdaniem DIR wszystkie te aspekty należy uwzględnić w przepisach, nad którymi od lipca ubiegłego roku pracuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii we współpracy z  resortami finansów i klimatu.

1 KOMENTARZ

  1. Idioci tylko mogli wpaść na taki pomysł!🤬 Jako rolnik posiadam wiele maszyn i nigdy nie kupuję oleju wtedy kiedy muszę zrobić zmianę w jedynej z nich, tylko planując zakup biorę pod uwagę inne i szukam większej ilości oleju. Bywa nieraz tak że taka bańka jest zużywana przez okres roku. A druga sprawa to kto będzie ten olej przyjmować i wypłacać kaucję skoro nie robię zkupu w pobliżu miejsca zamieszkania tylko np. zamawiam w internecie? Mam później pakować 100 litrów na paletę i płacić 150zl za wysyłkę? No debilizm!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności