fbpx
Strona głównaPrawo i finanseKaucja za oleje silnikowe – samorząd rolniczy protestuje

Kaucja za oleje silnikowe – samorząd rolniczy protestuje

Jak bumerang w dyskusjach rolników powraca temat planowanego przez rząd wprowadzenia  dodatkowej opłaty pobieranej przy zakupie olejów  w postaci  zwrotnej kaucji.

Zastaw wysokości od 4,50 do 10 złotych doliczany byłby do każdego litra przy zakupie nowego oleju, a zwracany byłby w punkcie sprzedaży, punkcie wymiany smarów lub w warsztacie – ale tylko w sytuacji, jeśli użytkownik w ścisłe określonym czasie od daty zakupu odda taką samą ilość zużytego oleju. Jeżeli ten czas minie kaucja przepada. Spowoduje to de facto wzrost cen olejów w granicach od 10 do 30 procent.

Jak się dowiedzieliśmy, opłata ta nie dotyczyłaby warsztatów i serwisów, a jedynie odbiorców indywidulanych, którzy będą samodzielnie wymieniać olej, a jest to, jak podkreśla samorząd rolniczy, norma w naszych gospodarstwach rolnych.

Czytaj także: Opłata kaucyjna uderzy w rolników?

Wszyscy posiadacze pojazdów mechanicznych doskonale wiedzą, że olej w pracującym silniku się zużywa i że jego ilość musi być dość często uzupełniana. Ponadto, jak zaznaczają rolnicy, nie można przewidzieć awarii np. w postaci pęknięć przewodów, co przy pompach o dużej wydajności może spowodować spory wyciek.

– W ciągniku rolniczym samego oleju silnikowego może być kilkanaście litrów, a przecież jest w nim jeszcze przekładnia skrzyni biegów i cały układ hydrauliczny, gdzie ilość używanych olejów mierzy się w dziesiątkach litrów. Niejednokrotnie bywa tak, ze przeglądy wciągnikach rolniczych wiążą się z potrzebą wymiany olejów dwa i więcej razy rocznie. W takich przypadkach rolnicy nie będą mogli spełnić warunków koniecznych do zwrotu pobranej kaucji. Wówczas zastaw ten przepadnie bezzwrotnie i będzie to dodatkowy koszt w gospodarstwie rolnym, a koszty i bez tego są wysokie i stale rosną – mówi Ryszard Borys, wiceprezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Dlatego zdaniem DIR wszystkie te aspekty należy uwzględnić w przepisach, nad którymi od lipca ubiegłego roku pracuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii we współpracy z  resortami finansów i klimatu.

1 KOMENTARZ

  1. Idioci tylko mogli wpaść na taki pomysł!???? Jako rolnik posiadam wiele maszyn i nigdy nie kupuję oleju wtedy kiedy muszę zrobić zmianę w jedynej z nich, tylko planując zakup biorę pod uwagę inne i szukam większej ilości oleju. Bywa nieraz tak że taka bańka jest zużywana przez okres roku. A druga sprawa to kto będzie ten olej przyjmować i wypłacać kaucję skoro nie robię zkupu w pobliżu miejsca zamieszkania tylko np. zamawiam w internecie? Mam później pakować 100 litrów na paletę i płacić 150zl za wysyłkę? No debilizm!

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.