Katarski gaz dla Polski

Zarząd i rada nadzorcza PGNiG S.A. zaakceptowały umowę z Qatargas na dostawy skroplonego gazu ziemnego LNG do Polski. Umowa zostanie podpisana 29 czerwca w Katarze. Umożliwia ona realizację jednego z najważniejszych filarów dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Polski i znacznie zwiększa bezpieczeństwo energetyczne państwa, jak podaje Ministerstwo Skarbu.

Jest to pierwszy długoterminowy kontrakt od czasu tzw. kontraktu Jamalskiego”. Termin uruchomienia dostaw jest ściśle skorelowany z harmonogramem realizacji inwestycji terminala LNG w Świnoujściu przez OGP Gaz-System S.A. oraz podmiot od niej zależny – Polskie LNG. Oddanie terminala planowane jest na 2014 r. i w tym też okresie mają zostać uruchomione dostawy LNG. Kontrakt przewiduje dostarczenie 1 mln ton LNG rocznie (ok. 1,5 mld m3) przez okres 20 lat, jednocześnie strony nie wykluczają zwiększenia dostaw. Pozostałe ilości skroplonego gazu PGNiG S.A. będzie dostarczał poprzez dostawy pochodzące ze średnio- i krótkoterminowych kontraktów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności