Kaszëbskô malëna promuje polską prezydencję w Unii Europejskiej

Kaszëbsko malëna, czyli certyfikowane truskawki z Kaszub, jako jeden z dwóch polskich owoców będą promowane z okazji prezydencji Polski w Unii Europejskiej, jak informuje Dziennik Bałtycki – Polska The Times”. 6 lipca 2011 r. będą je degustować w Strasburgu urzędnicy Komisji Europejskiej.”

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które zaangażowało się w organizację wydarzeń związanych z polskim przewodnictwem w Unii Europejskiej, zamówiło już3,5 tony truskawek.
Przygotowaliśmy dwa wydarzenia promujące polskie owoce– informujeAnita Szczykutowicz, dyrektor Departamentu Promocji i Komunikacji resortu rolnictwa. –Na jesień planujemy duży event w Brukseli, na którym promować będziemy polskie jabłka, natomiast już 6 lipca, podczas posiedzenia Komisji Europejskiej w Strasburgu, organizujemy degustację kaszubskich truskawek dla urzędników.
Propozycję przygotowania owoców otrzymał od ministerstwaAndrzej Klasa, plantator i członek Kaszubskiego Stowarzyszenia Producentów Truskawek. –To duża szansa na promocję naszego bogactwa i całego regionu– przyznaje Andrzej Klasa. –Zaproponowaliśmy, aby wraz z truskawkami do Strasburga pojechała delegacja Kaszubów, by zaprezentować naszą kulturę, stroje i muzykę. Czy tak się stanie, zobaczymy.

Truskawki zostaną wyselekcjonowane spośród owoców zebranych na kaszubskich polach, zapakowane do blisko1800 koszykówi 5 lipca wyruszą do Strasburga. Tam zostaną umyte, zapakowane do pojemników z logo polskiej prezydencji i następnego dnia będą cieszyć podniebienia urzędników.
Produkty, które promujemy, odznaczają się najwyższą jakością i posiadaniem unijnych oznaczeń, a kaszubska truskawka wpisana została na listę produktów tradycyjnych– wyjaśnia Anita Szczykutowicz. –Potrzebujemy owoców najlepszych i świeżych, które w tym czasie możemy uzyskać tylko z Kaszub. Truskawki z tego rejonu odznaczają się wysokim poziomem cukru, czemu sprzyja specyficzny klimat. Mamy nadzieję, że będą bardzo słodkie.

Truskawka z Kaszub w krajach Unii promowana będzie już po raz drugi. Delegacja Kaszubskiego Stowarzyszenia Producentów Truskawek częstowała nią mieszkańców i urzędników w Brukseli, lobbując za wnioskiem o uznanie jej przez Unię za produkt regionalny. (…)
Więcej w Dzienniku Bałtyckim”