fbpx
Strona głównaPrawo i finanseNajnowsze informacjeKary za brak OC ciągnika w przyszłym roku wzrosną. I to prawdopodobnie......

Kary za brak OC ciągnika w przyszłym roku wzrosną. I to prawdopodobnie… dwa razy

Kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC na pojazdy już są bardzo wysokie. Prawdopodobnie w przyszłym roku będą jeszcze wyższe, wszystko z powodu planowanego wzrostu płacy minimalnej, na podstawie której są ustalane, a która ma w roku 2023 roku wzrosnąć 1 stycznia, a następnie 1 lipca.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny raczej litości nie ma, a luki w przerwach w ubezpieczeniu OC, jeżeli nawet nie sprawdzą tego służby tj. Policja, wykrywane są z dużą skutecznością dzięki scentralizowanej bazie danych.

Występują trzy stawki kar za luki w ubezpieczeniu OC w zależności od czasu trwania braku polisy. Pierwszy przedział kar obowiązuje do 3 dni, drugi od 4 do 14, a trzeci powyżej 14 dni. Obecnie dla samochodów osobowych jest to odpowiednio 1200, 3010 i 6020 zł, a dla innych pojazdów podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu OC, w tym ciągników rolniczych 200, 500 i 1000 zł.

Kary za brak OC w 2023 roku

Jak kary mają przypuszczalnie wyglądać w przyszłym roku? Od 1 stycznia dla samochodów osobowych będzie to 1350, 3380 i 6770 zł, a dla pozostałych pojazdów, w tym ciągników 230, 560 i 1130 zł. Od 1 lipca mają natomiast wzrosnąć do odpowiednio 1380, 3450 i 6900 oraz 230, 580 i 1150 zł.

Jeżeli kara za brak polisy zostanie na nas nałożona, wówczas można odwołać się w powołaniu np. na trudną sytuację materialną. Częstą przyczyną przerwy w ciągłości polisy jest sytuacja, kiedy kupujemy używany pojazd i minie czas obowiązywania dotychczasowego ubezpieczenia. Wówczas nie przedłuża się ono “automatycznie” i łatwo wtedy tę sytuację po prostu przegapić.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.