Kary dla ubezpieczycieli

Jak podaje Parkiet”, od początku 2010 roku na firmy ubezpieczeniowe posypał się deszcz kar za nieuczciwe praktyki.”

Od początku ubiegłego roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów intensywnie śledzi rynek ubezpieczeń. I nakłada kary na coraz więcej firm – informuje Parkiet”.
Od początku ubiegłego roku UOKiK dwukrotnie skarcono PZU, ukarano także m.in. Compensę, Ergo Hestię, HDI Gerling, Wartę, Nordeę i Generali. Ponadto w ponad 40 przypadkach UOKiK wpisał klauzule stosowane przez ubezpieczycieli do rejestru klauzul niedozwolonych.

Tylu kar i interwencji UOKiK, które obserwowaliśmy w ostatnim roku, nie było przez ostatnich kilkanaście lat – mówi prezes jednego w większych ubezpieczycieli, pragnący zachować anonimowość. Dodaje, że jest to wynikiem wzmożonej ochrony konsumentów.
Na wzmożenie działań UOKiK mogła też wpłynąć dobra współpraca z Rzecznikiem Ubezpieczonych.
Od początku roku Rzecznik Ubezpieczonych Halina Olendzka, skierowała na ręce Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel(nadzoruje prace Departamentów: Ochrony Konkurencji, Prawnego, Kontroli Koncentracji oraz Współpracy z Zagranicą i Komunikacji Społecznej) 12 zawiadomień o podejrzeniu stosowania przez wskazanych ubezpieczycieli praktyk, naruszających zbiorowe interesy konsumentów – mówi Krystyna Krawczyk, dyrektor Biura Rzecznika Ubezpieczonych.

Sam UOKiK zaprzecza, jakoby bliżej przyglądał się któremukolwiek z sektorów.
Analizy postanowień stosowanych we wzorcach umów z konsumentami prowadzone są przez UOKiK regularnie od wielu lat i dotyczą w zasadzie wszystkich branż – przekonuje Aleksandra Franczak, radca prezesa UOKiK.
Skąd jednak wzięły się tak liczne kary? Czyżby ubezpieczyciele nasilili nielegalne praktyki? A może istniały one od dawna, tylko dziura w budżecie skłoniła państwową agencję do szukania rezerw?

Źródła: Parkiet, WP.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności