fbpx

Kamień udomowiony

Wykorzystanie kamienia na zewnątrz wydaje się oczywiste. Od dawna przestał on służyć jedynie jako materiał konstrukcyjny. Obecnie stosowany jest do wykańczania elewacji, cokołów, tarasów, schodów i elementów małej architektury. Ceniony jest za trwałość i wyjątkowy charakter, jaki potrafi nadać domowi i otoczeniu.

Zbity lub nasiąkliwy
Przed przystąpieniem do wznoszenia muru z kamieni, najpierw należy posortować je pod względem wielkości i kształtu, a następnie murować w sposób tradycyjny przy pomocy zaprawy cementowej, np. Zaprawy Murarskiej Atlas z dodatkiem plastyfikatora – Emulsji Budowlanej Atlas. Grubość muru kamiennego powinna odpowiadać przynajmniej 1/5 jego wysokości, a zarazem wynosić nie mniej niż 30 cm. Kamienie należy układać poziomo i tak, aby stykały się ze sobą największymi powierzchniami. Przed rozpoczęciem prac murarskich należy je także dopasować – wyrównując młotkiem kamieniarskim – aby nie rozpierały tych leżących niżej i dobrze do nich przylegały.
Na elewacje, podmurówki i ogrodzenia można stosować nie tylko kamienie twarde i zbite, np. granit i bazalt, ale i bardziej nasiąkliwe – wapień i piaskowiec. Fundament pod mur wykonany z kamienia nasiąkliwego powinien jednak mieć izolację przeciwwilgociową, a sam mur warto od góry zabezpieczyć daszkiem.

Kamienne płytki
Zamiast wznosić mur z kamienia, można okleić kamiennymi płytkami już istniejący mur ceglany lub ogrodzenie z betonu. Pokrycie całej elewacji domu płytkami jest kosztowne, można więc poprzestać na kamiennej podmurówce lub oklejeniu tylko części ścian. Płytki kamienne są dostępne w różnych wymiarach i kolorach, wykończone na różne sposoby: łupane, szlifowane, fakturowane i inne.
Zanim przystąpi się do klejenia płytek, należy przygotować podłoże. Ten etap prac jest bardzo ważny i nie można go pominąć. Podłoże musi wytrzymywać obciążenie ok. 14 kg na metr kwadratowy. Drobne ubytki należy uzupełnić za pomocą Zaprawy Wyrównującej Atlas. W przypadku większych nierówności można skorzystać z systemu Atlas Betoner. Ważne jest, aby zredukować chłonność podłoża emulsją Atlas Uni-Grunt. Przed przystąpieniem do przyklejania, lewą stronę płytek trzeba przetrzeć szczotką drucianą, by zaprawa lepiej związała je z podłożem.

Specjalistyczny klej
Do przyklejania kamiennych płytek na zewnątrz trzeba użyć specjalistycznej zaprawy o zwiększonej elastyczności. Na szczególną uwagę zasługują: zaprawa klejąca Atlas Plus oraz Atlas PROgres Elastyk, czyli kleje cementowe o podwyższonych parametrach. Zalecane są do klejenia ściennych i podłogowych płytek kamiennych. Nadają się do mocowania płytek w miejscach szczególnie narażonych na odkształcenia termiczne lub użytkowe, czyli na tarasach, balkonach, schodach i elewacjach. Oczywiście, można je również stosować do mocowania okładzin na typowych podłożach budowlanych.
W przypadku klejenia płytek, mogących ulegać przebarwieniom w kontakcie z cementem szarym, należy użyć klejów Atlas Plus Biały lub ATLAS PROgres Standard Biały, produkowanych na bazie cementu białego.

Uelastyczniona fuga
Na zewnątrz budynku – na elewacjach, tarasach, balkonach – stosować można tylko cementowe fugi uelastycznione np. Atlas Artis lub fugi epoksydowe. Są one odporne na działanie wysokich i niskich temperatur, wytrzymują odkształcenia powstałe na skutek różnic temperatur. W tych trudnych warunkach szczególnie sprawdza się fuga epoksydowa, gdyż ogranicza możliwość zawilgocenia powierzchni pod okładzinami narażonymi na opady atmosferyczne , jest bowiem wodoszczelna. Fugę Epoksydową Atlas Artis stosuje się w zakresie od 1 do 10 mm.

Każdy jest inny
Andrzej Błaszczuk, GRUPA ATLAS: Naturalny kamień jest materiałem niepowtarzalnym – każdy jest inny – co stanowi o jego uroku. W budownictwie najczęściej wykorzystywane są: ? MARMUR – średnio twardy, trwały, ale o wysokiej nasiąkliwości, stosowany głównie na okładziny elewacyjne oraz płyty posadzkowe ? WAPIENIE – na zewnątrz stosuje się je w postaci niewypolerowanych płytek i elementów łupanych ? GRANIT – twardy, o niskiej ścieralności i nasiąkliwości, odporny na wpływy atmosferyczne, najczęściej używany do wykończeń na zewnątrz domu ? PIASKOWIEC – bardziej porowaty i bardziej miękki od granitu, wykorzystywany na elewacje, posadzki oraz kominki ? ŁUPKI – kamień o niezwykłej twardości i wytrzymałości na mróz i wilgoć. Niezastąpiony na tarasy i elewacje.
Źródło: ATLAS

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.