fbpx

Kaltor 750 SG – nowy herbicyd do powschodowego odchwaszczania kukurydzy

Od ubiegłego roku Rotam Agrochemicals Europe we współpracy z firmą dystrybucyjną Procam Polska oferuje rolnikom nowe innowacyjne rozwiązanie w ochronie herbicydowej kukurydzy. Jest nim selektywny środek chwastobójczy o działaniu układowym Kaltor 750 SG, przeznaczony do nalistnego stosowania.

Samasz loteria - baner

Jak informuje producent, jest to nowoczesna formulacja w postaci rozpuszczalnych w wodzie granul do sporządzania roztworu wodnego. Środek zawiera dwie substancje czynne o wzajemnie uzupełniających się mechanizmach działania: dikambę (600 g/kg) i nikosulfuron (150 g/kg). Dikamba zaliczana jest do herbicydów z grupy regulatorów wzrostu, pobierana jest przez liście i korzenie roślin. Nikosulfuron należy do inhibitorów działania syntetazy acetylomleczanowej (ALS), a jego działanie prowadzi do blokowania syntezy aminokwasów rozgałęzionych, a więc i białek. Wnika do rośliny przez liście i szybko się w niej przemieszcza.

Do chwastów wrażliwych na ten herbicyd należą: chwastnica jednostronna, komosa biała, rdest plamisty, rdest powojowy, rumian polny, tasznik pospolity, tobołki polne. Wśród chwastów średnio wrażliwych wymienić należy: gwiazdnicę pospolitą, fiołek polny, ostrożeń polny, przytulię czepną.

Opakowanie herbicydu Kaltor, fot. materiały prasowe

Często rolnicy zastanawiają się, jakie rozwiązanie wybrać do ochrony herbicydowej kukurydzy – doglebowe czy nalistne. Rozwiązania doglebowe wybierane są szczególnie tam, gdzie uprawia się duże areały, a prace polowe mogą się na siebie nakładać. Ta opcja wybierana jest więc w dużej mierze ze względów praktycznych, w celu zminimalizowania ryzyka związanego z ograniczonym czasem, jednak czy zawsze jest to słuszne?

Syngenta - baner corner

Warunkiem koniecznym, aby zabiegi doglebowe były skuteczne, jest bowiem odpowiednia wilgotność gleby, a z tym w ostatnich latach bywało różnie. Dlatego wielu rolników zmuszonych jest przez pogodę do powtórzenia zabiegu chwastobójczego również nalistnie. Niektórzy planując ochronę, od początku zakładają połączenie technologii doglebowej z nalistną dla 100% pewności.

Ci, którzy doświadczyli już strat w postaci wymarznięć czy wiosennej suszy, wolą stosować rozwiązania nalistne, kiedy to już wiadomo, że kukurydza wzeszła i przetrwała majowe przymrozki (patrząc na tegoroczną wiosenną aurę wszystko wydaje się być możliwe). Strategia ochrony herbicydowej jest więc kwestią preferencji, doświadczeń i uwarunkowań lokalnych oraz posiadanego budżetu. Zabieg herbicydyowy w uprawie kukurydzy, zdecydowanie należy do najważniejszych zabiegów ochrony roślin, od którego w dużej mierze zależeć będzie wielkość plonu tej uprawy. Dlatego właśnie decyzja o wyborze właściwego środka chwastobójczego należy do jednej z najbardziej strategicznych, którą rolnik musi podjąć.

Kaltor 750 SG należy stosować po wschodach kukurydzy, gdy rośliny znajdują się w fazie ok. 2-8 liści i mają nie więcej niż 10-40 cm wysokości (BBCH 12-18). Maksymalna zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,25 kg/ha. Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha (oprysk średniokroplisty). Środek Kaltor 750 SG należy stosować tylko raz w sezonie, wyłącznie z dodatkiem adiuwanta. Dobór rodzaju adiuwanta i jego dawki należy skonsultować z przedstawicielem producenta lub dystrybutora. Zastosowanie środka bez jego dodatku spowoduje obniżenie skuteczności zabiegu.

Źródło: materiały prasowe

Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.