fbpx
Strona głównaTechnikaAktualnościKalibracja rozsiewacza do nawozów istotna jak nigdy wcześniej. Jak ją wykonać?

Kalibracja rozsiewacza do nawozów istotna jak nigdy wcześniej. Jak ją wykonać?

Traktowanie kalibracji rozsiewacza nawozów po macoszemu powoli odchodzi w przeszłość. Wysokie ceny nawozów i chęć ich jak najbardziej precyzyjnego wysiewu, a tym samym aplikacja dokładnie zaplanowanych ilości robią swoje. Z tego też powodu przypominamy jak tą czynność wykonać.

Próba kręcona w przypadku rozsiewacza nawozów zajmuje zwykle nie więcej jak 15- 20 min, a korzyści, jakie niesie są bardzo wymierne. Warto mieć na uwadze, że nastawy, które podawane są w tabelach wysiewu dostarczanych razem z rozsiewaczem lub dostępne w Internecie są wyłącznie orientacyjne.

Pierwszą rzeczą, którą powinno się wykonać jest zważenie 1 l nawozu z partii, którą mamy na podwórku. Czemu to takie ważne? Każdorazowo waga litra nawozu może być inna, dla przykładu w tabelach nawozowych dostarczonych z rozsiewaczem Kuhn waga litra puławskiej saletry amonowej została określona na 1,02 kg, a przy zważeniu próbki z partii nawozu, która przeznaczona była do rozsiania wartość ta wyniosła 1,086 kg.

Można pomyśleć, że różnica nie jest zbyt duża, bo wynosi ona zaledwie 66 g, i można pozostać przy nastawach, jakie proponowane są w tabeli rozsiewacza. Byłoby to jednak błędem, ponieważ jeśli pozostalibyśmy przy sugerowanych nastawach z rozsiewacza, wysiana ilość nawozu nie pokryje się z założoną przez nas dawką na hektar, czyli np. zamiast 250 kg/ha wysiejemy o około 35 kg mniej.

Jeśli chodzi o samą próbę kręconą to w przypadku większości nowoczesnych rozsiewaczy obejmuje ona tylko kilka czynności i jest bardzo prosta do wykonania. Pierwszą rzeczą jest ustawienie wg tabeli na skali rozsiewacza ilości nawozu jaką planujemy wysiać (trzeba w tym miejscu wziąć pod uwagę prędkość z jaką będziemy jeździli). Następnie należy zdemontować jedną z tarcz wysiewających, a w jej miejsce wsunąć lejek (często specjalny, dedykowany do danego rozsiewacza), który pozwoli na osypanie się nawozu do podstawionego pojemnika.

Po wykonaniu tych czynności trzeba załączyć mieszadło i otworzyć wysyp nawozowy nad zdemontowaną tarczą, tak aby nawóz mógł wpadać przez 1 min. do pojemnika. Ilość nawozu, która znajdzie się w pojemniku powinna być następnie zważona i pomnożona razy 2, aby uzyskać wynik dla obu tarcz wysiewających, a wynik podstawiony do tabeli wysiewu.

Jeśli natomiast nie mamy tabeli to wówczas możemy skorzystać z prostego wzoru na ilość wysiewanego nawozu w przeciągu 1 min, która powinna opuścić rozsiewacz, czyli wylecieć na dwie tarcze. Tym wzorem jest pomnożenie prędkości roboczej (w km/h), szerokości roboczej (w metrach) i ilości nawozu, który chcemy wysiać (w kg) a następnie podzielenie tego wyniku przez 600.

Jeśli wyniki nie zgadzają się z zakładaną przez nas dawką na hektar, należy zmodyfikować ustawienie na skali rozsiewacza i czynności opisane powyżej powtórzyć do momentu uzyskania prawidłowych wyników.

Jeśli natomiast nie posiadamy tabel do rozsiewaczy nawozów, to nie powinno być problemów z ich odnalezieniem ponieważ firmy maszynowe udostępniają obecnie aplikacje na telefony z ustawieniami dla konkretnych modeli swoich rozsiewaczy, obejmujących często nawet kilkunastoletnie maszyny.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.