fbpx

Kalibracja rozsiewacza do nawozów istotna jak nigdy wcześniej. Jak ją wykonać?

Traktowanie kalibracji rozsiewacza nawozów po macoszemu powoli odchodzi w przeszłość. Wysokie ceny nawozów i chęć ich jak najbardziej precyzyjnego wysiewu, a tym samym aplikacja dokładnie zaplanowanych ilości robią swoje. Z tego też powodu przypominamy jak tą czynność wykonać.

Próba kręcona w przypadku rozsiewacza nawozów zajmuje zwykle nie więcej jak 15- 20 min, a korzyści, jakie niesie są bardzo wymierne. Warto mieć na uwadze, że nastawy, które podawane są w tabelach wysiewu dostarczanych razem z rozsiewaczem lub dostępne w Internecie są wyłącznie orientacyjne.

Baner Syngenta

Pierwszą rzeczą, którą powinno się wykonać jest zważenie 1 l nawozu z partii, którą mamy na podwórku. Czemu to takie ważne? Każdorazowo waga litra nawozu może być inna, dla przykładu w tabelach nawozowych dostarczonych z rozsiewaczem Kuhn waga litra puławskiej saletry amonowej została określona na 1,02 kg, a przy zważeniu próbki z partii nawozu, która przeznaczona była do rozsiania wartość ta wyniosła 1,086 kg.

Można pomyśleć, że różnica nie jest zbyt duża, bo wynosi ona zaledwie 66 g, i można pozostać przy nastawach, jakie proponowane są w tabeli rozsiewacza. Byłoby to jednak błędem, ponieważ jeśli pozostalibyśmy przy sugerowanych nastawach z rozsiewacza, wysiana ilość nawozu nie pokryje się z założoną przez nas dawką na hektar, czyli np. zamiast 250 kg/ha wysiejemy o około 35 kg mniej.

Jeśli chodzi o samą próbę kręconą to w przypadku większości nowoczesnych rozsiewaczy obejmuje ona tylko kilka czynności i jest bardzo prosta do wykonania. Pierwszą rzeczą jest ustawienie wg tabeli na skali rozsiewacza ilości nawozu jaką planujemy wysiać (trzeba w tym miejscu wziąć pod uwagę prędkość z jaką będziemy jeździli). Następnie należy zdemontować jedną z tarcz wysiewających, a w jej miejsce wsunąć lejek (często specjalny, dedykowany do danego rozsiewacza), który pozwoli na osypanie się nawozu do podstawionego pojemnika.

Po wykonaniu tych czynności trzeba załączyć mieszadło i otworzyć wysyp nawozowy nad zdemontowaną tarczą, tak aby nawóz mógł wpadać przez 1 min. do pojemnika. Ilość nawozu, która znajdzie się w pojemniku powinna być następnie zważona i pomnożona razy 2, aby uzyskać wynik dla obu tarcz wysiewających, a wynik podstawiony do tabeli wysiewu.

Jeśli natomiast nie mamy tabeli to wówczas możemy skorzystać z prostego wzoru na ilość wysiewanego nawozu w przeciągu 1 min, która powinna opuścić rozsiewacz, czyli wylecieć na dwie tarcze. Tym wzorem jest pomnożenie prędkości roboczej (w km/h), szerokości roboczej (w metrach) i ilości nawozu, który chcemy wysiać (w kg) a następnie podzielenie tego wyniku przez 600.

Jeśli wyniki nie zgadzają się z zakładaną przez nas dawką na hektar, należy zmodyfikować ustawienie na skali rozsiewacza i czynności opisane powyżej powtórzyć do momentu uzyskania prawidłowych wyników.

Jeśli natomiast nie posiadamy tabel do rozsiewaczy nawozów, to nie powinno być problemów z ich odnalezieniem ponieważ firmy maszynowe udostępniają obecnie aplikacje na telefony z ustawieniami dla konkretnych modeli swoich rozsiewaczy, obejmujących często nawet kilkunastoletnie maszyny.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.