Kalendarz Wielokulturowy 2016

Z inicjatywy Grupy ,,Młodzi w Kulturze ‘’ z Jarosławca ukazała się piąta już edycja Kalendarza Wielokulturowego.

Publikacja na rok 2016 inspirowana jest przedwojennymi kalendarzami galicyjskimi, tradycyjnie bazuje na szacunku dla różnorodności kulturowej, a co się z tym wiąże – religijnej. Całości dopełniają pochodzące ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, fotografie.  Piąta edycja kalendarza jak podkreślają jego wydawcy dedykowana jest narodom i grupom etnicznym zamieszkującym przed laty królestwo Galicji i Lodomerii.

– Prócz charakterystyki pojmowanych ogólnie Polaków, Rusinów i Żydów, nie mogliśmy pominąć pomniejszych grup, wpływających na wielokulturowe bogactwo Galicji: Karaitów, Pogórzan, Chrobatów, Mazurów, Głuchoniemców, Łemków, Bojków, Hucułów czy Podolan skupiając się na ich muzyce, języku, literaturze, strojach czy obrzędach – informują pomysłodawcy kalendarza.

Kalendarz zawiera kalendarium gregoriańskie, juliańskie oraz żydowskie, z zaznaczeniem świąt aktualnie nakazanych w danym obrządku lub religii, „Kalendarz historyczny Polski” autorstwa Joachima Szyca, kalendarz zodiakalny słońca i księżyca, archiwalne fotografie oraz wykaz alfabetyczny świętych z Kalendarza Ilustrowanego Słowa Polskiego na Rok Zwyczajny 1903.

 Elektroniczna wersja Kalendarza dostępna jest na stronie internetowej
www.izbapamieci.org.pl w zakładce Kalendarz Wielokulturowy / Kalendarz Wielokulturowy 2016.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności