Kalafiory do upraw do przemysłu chłodniczego…

Polska jest jednym z największych producentów kalafiora do mrożenia w Europie. Produkcja, pomimo pewnych wahań, co roku utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie – około 50 – 55 tys. ton zamrożonego produktu. Kalafiory mrożone sprzedawane są częściowo w naszym kraju, ale w większości są eksportowane. Polski produkt cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno w krajach Europy zachodniej, jak i wschodniej. Jego jakość jest wyjątkowa na rynku, gdyż różyczkowanie nadal wykonywane jest ręcznie.

Aby zapewnić wysoką jakość przemysł poszukuje odmian o zbitej i twardej róży, bez tendencji do przebarwień, w jednolitym kolorze. Ważna jest też przydatność do mrożenia. Dla producentów z kolei przydatne są przede wszystkim odmiany o wysokim plonie, łatwe w uprawie i różyczkowaniu.

W tym sezonie pojawiły się na rynku dwie nowe odmiany, spełniające oczekiwania zarówno producentów, jak i zakładów przetwórczych – Aldrin i Karnabit.

Aldrin to odmiana przeznaczona do produkcji letniej i wczesnojesiennej. Wyróżnia się silniejszym wigorem niż popularna na rynku i uprawiana przez wielu producentów odmiana Amerigo. Róża jest zbita, gładka, łatwo się różyczkuje, daje plon z wysokim udziałem najbardziej poszukiwanej, drobnej różyczki. Jest to kalafior doskonale rosnący również w warunkach wysokich temperatur. Aldrin radzi sobie z największymi problemami pojawiającymi się podczas letniej uprawy, ponieważ dobrze okrywa róże, jest tolerancyjny na przebarwienia antocjanowe i tipburn. Dzięki idealnej jakości róż odmianę tę doceniają również producenci sprzedający kalafiory na świeżym rynku.

Drugą nowością w sezonie 2010 jest Karnabit. Był on testowany we wszystkich rejonach kraju, zarówno na południu – Lublin, Sandomierz czy Leżajsk, jak i na północy: Bydgoszcz, Toruń oraz Gdańsk. Wszędzie wyróżnił się niespotykanym do tej pory potencjałem plonotwórczym, średnia masa róż przekraczała 2 kg, a niektóre z nich osiągały nawet ponad 3 kg. Wielkość i ciężar róż powiązany jest z silnym systemem korzeniowym i wigorem roślin. Cechy te sprawiają, że Karnabit radzi sobie dobrze nawet na słabszych stanowiskach, glebach mniej zasobnych i w zmiennych warunkach atmosferycznych. Długi liść zabezpiecza różę przed słońcem, dzięki czemu długo zachowuje ona biały kolor i zwięzłość. Karnabit to odmiana wyłącznie do upraw jesiennych (zbiór po 15 września).

…i na świeży rynek
Kalafior uprawiany na sprzedaż na tzw. świeżym rynku to dział produkcji, który w ostatnich latach nabrał nowej dynamiki. Oprócz tradycyjnych rynków zbytu pojawiły się nowe możliwości eksportu do krajów Europu zachodniej. Dostarczanie kalafiorów na te wymagające rynki stało się możliwe dzięki rosnącej profesjonalizacji polskiego ogrodnictwa. Poprawiła się bardzo jakość produktu, na którą wpłynęły liczne inwestycje w szybkie schładzanie kalafiorów, pakowanie i logistykę.
Świeży rynek wymusił również zmiany samego produktu, wpłynął zwłaszcza na jego wielkość. Kalafiory jeszcze kilka lat temu musiały być jak największe i oferowane były luzem. Dziś klient poszukuje mniejszej wielkości kalafiora (pakowanego w kartony po 6 – 8 sztuk).
Spośród szerokiej gamy odmian będących w stanie zabezpieczyć dostawy do klientów od wczesnej wiosny do jesieni zwracają uwagę dwa nowe produkty: Faraday i Cadillac. Faraday jest odmianą uniwersalną, nadającą się do zbioru od początku lata do później jesienni. W każdym z tych terminów gwarantuje wysoką jakość róż. Liście pokryte grubym nalotem woskowym zabezpieczają odmianę przed chorobami i szkodnikami. Cadillac sprawdza się doskonale w uprawach jesiennych. Róże przy wielkości około 1,5 kg są idealnie osłonięte przez liście, nie wymagają dodatkowych zabiegów związanych z okrywaniem. Kalafior jest wręcz zapakowany. Możliwe jest to dzięki dodatkowym liściom wewnętrznym. Wielu producentów zaobserwowało również, że cecha ta sprawia, iż Cadillac radzi sobie dużo lepiej z pierwszymi jesiennymi przymrozkami. Liście chronią główkę przed uszkodzeniami, a po ustąpieniu mrozów kalafior nadaje się do sprzedaży. W niektórych latach pozwala to na rozciągnięcie zbiorów nawet do grudnia.