Już w ten weekend targi Agrotech w Kielcach

Ponad 60 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej, ponad 58 tysięcy zwiedzających, setki wielkich maszyn i bezkonkurencyjnych ofert. Targi Kielce już po raz 21. zapraszają na Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej Agrotech od 27 do 29 marca 2015 roku.

Rekordowa wystawa
Wiosną każdego roku Kielce zmieniają się w stolicę nowoczesnego rolnictwa. Pod koniec marca ponad 700 dobrze znanych na rynku firm z kilkunastu krajów zaprezentuje sprzęt i asortyment niezbędny w każdym gospodarstwie rolnym i branży gospodarki zasobami leśnymi. Z ich ofertą w ubiegłym roku zapoznało się ponad 58 i pół tysiąca zwiedzających. To zdecydowanie największe targi rolnicze w halach w Polsce, i najważniejsze wydarzenie w środowisku rolniczym. W tym roku po raz kolejny padł rekord – zaprasza do Targów Kielce dr Andrzej Mochoń, prezes Zarządu Targów Kielce.

Na liście wystawców w 2015 roku są firmy z Polski, Niemiec, Danii, Włoch, Słowenii, Ukrainy, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Austrii, Irlandii, Finlandii i Czech Podziwiać będzie można maszyny takich gigantów jak Farmtrac Tractors Europe, Case IH, Same Deutz-Fahr, Ursus, Zetor, Kuhn, New Holland, Lamborghini czy Horsch Maschinen.

Stoiska i eksponaty przywożone przez wystawców zajmują co roku całą powierzchnię targową. W związku z tym z początkiem marca  Targi Kielce zmieniły się w plac wielkiej budowy. Aby zagwarantować wystawcom komfort pracy, na naszym terenie powstały cztery specjalne hale namiotowe o łącznej powierzchni 16 tysięcy metrów kwadratowych. Wśród nich jest prawdziwy hit czyli hala gigant. Takiej nie było jeszcze w Europie. To konstrukcja o wielkości 7 i pół tysiąca metrów kwadratowych – a to aż o ponad półtora tysiąca metrów więcej niż ma główna hala w Targach Kielce – E. Szerokość tego obiektu wynosi 50 metrów, a długość aż 150 metrów. Swoje miejsce znajdzie tam aż 200 stoisk. Elementy potrzebne do budowy hal namiotowych przywiozło 50 dużych ciężarówek – mówi prezes Andrzej Mochoń.
Pieniądze czekają
Targi Agrotech to najlepsza okazja by zadecydować, jak w najlepszy sposób spożytkować pieniądze płynące z dopłat w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Głównym celem projektu na najbliższy czas jest m.in.  poprawa konkurencyjności rolnictwa, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi i działania w dziedzinie klimatu oraz zrównoważony rozwój terytorialny obszarów wiejskich. Planuje się, że łączne środki publiczne przeznaczone na realizację PROW 2014-2020 wyniosą aż 13 513 295 000 euro. Pomoc finansowa skierowana będzie głównie do sektora rolnego, który jest szczególnie istotny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i wymaga znacznego wsparcia. Planowane dofinansowanie wspomoże modernizację i restrukturyzację gospodarstw rolnych. Przeznaczone będzie także na premie dla młodych rolników oraz płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne. Wszyscy, którzy odwiedzą Agrotech będą mogą skorzystać z fachowych porad konsultantów najważniejszych branżowych instytucji.

Niektóre wydarzenia targowe
Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej Agrotech co roku odwiedzają przedstawiciele najważniejszych instytucji państwowych, a wśród nich Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Prestiż wystawy podkreślają również towarzyszące targom wydarzenia m.in. wręczenie Pucharu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, prestiżowej statuetki Maszyna Rolnicza Roku czy Krajowy Finał Olimpiady Młodych Producentów Rolnych oraz skierowane do wszystkich zwiedzających specjalistyczne konferencje i szkolenia.

Traktoriada
W sobotę 28 marca na terenie Targów Kielce będzie można spotkać się z Marcinem Obałkiem, autorem projektu Traktoriada – Ursusem dookoła świata. Rozpoczęta w 2002 roku ekspedycja doczekała się kolejnych 6 etapów, podczas których Ursus pokonał blisko 20 000 km dróg, łąk, pól i nieużytków Urugwaju, Argentyny, Boliwii, Chile i Peru. Zimą wyruszy on w kolejną podróż, tym razem do Indii – z Polski całkowicie „na kołach”.
XV Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi Las-Expo
W tym samym czasie w halach Targów Kielce odbędą się XV Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi Las-Expo. Impreza ta, to miejsce spotkań najlepszych specjalistów – pracowników przemysłu drzewnego i leśników – branż współpracujących ze sobą przy pozyskiwaniu i wykorzystaniu surowca drzewnego. Na wystawie narzędzia i maszyny wykorzystywane w transporcie i obróbce drewna, środki ochrony lasu przed szkodnikami oraz zaawansowane systemy informatyczne zaprezentuje kilkadziesiąt firm.  Z roku na rok targi Las-Expo wyglądają coraz bardziej imponująco.

K. Madeja/Źródło: Targi Kielce